یادداشت وارده
جناب اردوغان، آتش بس!
چند روزی از حملات ارتش ترکیه به مناطق شمالی و کرد نشین سوریه می گذرد و تاکنون ده‌ها هزار نفر آواره کوه و بیابان شده‌اند و عده زیادی هم به خاک و خون کشیده شدند و آگاهان سیاسی نیز از وقوع فاجعه‌ای انسانی در روزهای آینده خبر می‌دهند.

به گزارش شبستان، مرتضی نجفی قدسی، فعال قرآنی و رسانه‌ای در یادداشتی که به بهانه حملات ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه نوشته است؛ آورده است:

﴿وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ  إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ ﴾﴿انعام ،۱۴۲﴾

از راهکارهای شیطان تبعیت نکنید چرا که او برای شما دشمنی آشکار است.

 

چند روزی از حملات ارتش ترکیه به مناطق شمالی و کرد نشین سوریه می گذرد و تاکنون ده‌ها هزار نفر آواره کوه و بیابان شده اند و عده زیادی هم به خاک و خون کشیده شدند و آگاهان سیاسی نیز از وقوع فاجعه ای انسانی در روزهای آینده خبر می‌دهند.

این جنگ خانمان سوز همین که بعد از ملاقات اخیر آقای ترامپ و آقای اردوغان در سازمان ملل و همچنین بعد از خروج نیروهای آمریکایی از مناطق کرد نشین سوریه آغاز شده است، نشانگر آن است که نوعی هماهنگی با شیطان بزرگ یعنی آمریکا در این موضوع انجام شده است و عملا ترکیه از راهکار ترامپ پیروی کرده و در واقع در زمین بازی که آمریکا آن را ترسیم کرده است، بازی می کند.

بنده در این مقال سعی می کنم با نگاهی منصفانه و دلسوزانه و از باب وظیفه ای انسانی و اسلامی به موضوع بپردازم.

اظهارات ضد صهیونیستی جناب اردوغان در اجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل که با استقبال اکثریت هیئت های شرکت کننده همراه بود، بسیار ارزشمند و در دفاع از ملت مظلوم فلسطین و غصب سرزمینهای آنان روشنگرانه بود و این امید را در دل انسان پدید می آورد که روزی کشور ترکیه نیز به جبهه مقاومت بپیوندد و این استعداد در بین مردم مسلمان ترکیه و مسئولان آن وجود دارد و قبلا نیز در ماجرای محاصره غزه و اعزام کشتی کمک های بشر دوستانه ای اردوغان برای شکستن حصر غزه که البته با مقابله رژیم صهیونیستی مواجه شد، نمونه ای از این استعداد تقابل با رژیم صهیونیستی در بین مردم و دولت ترکیه را شاهد بودیم.

اجازه عزاداری گسترده به شیعیان استانبول و حضور آقای اردوغان در اجتماع پانصد هزار نفری عزاداران حسینی در استانبول نیز نمونه دیگری از ظرفیت همکاری و همیاری دولت آقای اردوغان با اقوام و مذاهب مختلف است.

چند سال پیش شیعیان استانبول مسجد با عظمتی به نام امام زین العابدین را افتتاح کردند که در آن مراسم از آنها پرسیدم هزینه ساخت این مسجد چقدر شد؟

آنها گفتند دو میلیون دلار، پرسیدم از کجا آوردید؟ گفتند اولا زمین مسجد را شهرداری استانبول مجانی به ما داد و ثانیا باز شهرداری یک میلیون دلار مصالح برای ساخت مسجد داد و شیعیان هم یک میلیون دلار جمع آوری کردند و مسجد را ساختند و علاوه بر اینها شهرداری استانبول درصدد خرید خانه های اطراف مسجد است تا برای مسجد فضای سبز هم ایجاد کند، که واقعا این نوع عملکرد شهرداری استانبول برای شیعیان که در آنجا در اقلیت هستند و حکومت ترکیه هم، حکومتی لائیک محسوب می شود، بسیار تحسین برانگیز بود که جای دارد برخی مسئولان مشابه در ایران از آنها درس بگیرند.

در اینکه دولت ترکیه متحمل جمعیت زیادی از پناهندگان و آوارگان سوری در این سالها بوده است، شکی نیست و همچنین در اینکه گروههایی تروریستی در بین اقوام کرد فعالیت می کنند هم انکار ناپذیر است کما اینکه گروههای دیگر تروریستی هم در جمهوری اسلامی ایران در شهرهای کردنشین نفوذ کردند و همواره از ملت کرد به عنوان سپرانسانی خود استفاده می کردند و هیچگاه دلسوز ملت مسلمان کرد نبودند و همواره نقشه دشمنان و آمریکا را در منطقه پیگیر بودند.

 اما این واقعیت مبرهن است که در حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه بیشتر از آنکه تروریستها آسیب ببینند مردم مظلوم و بی پناه آنجا مورد هدف قرار می گیرند و گرچه جناب اردوغان اعلام کردند هدف ما مبارزه با ملت کرد نیست و با تروریستها قصد درگیری داریم و لیکن در این نبرد نابرابر مردم عادی بیشتر کشته و زخمی می شوند، چون تروریستها امکانات دارند و به سرعت نقل مکان می کنند و به راحتی در تله نیروهای ارتش ترکیه قرار نمی گیرند و این فاجعه انسانی است که در آنجا در حال شکل گیری است گرچه بمباران زندانهایی که چند هزار داعشی در آنجا زندانی هستند و زمینه فرار آنها را فراهم می کند از اقدامات سئوال برانگیزی است که واقعیت هدف مبارزه با تروریستها را زیر سوال می برد.

بسیاری از تروریست‌های داعش از کشورهای اروپایی بودند که برای جنگ در سوریه وارد استانبول می شدند و از آنجا به گذرگاههای مرزی می رفتند و وارد سوریه می شدند و هم اکنون نیز "جبهه النصره" یکی دیگر از گروهای تروریستی در ادلب سوریه مورد حمایت دولت ترکیه است و این دولت باید به تناقض رفتاری خود با تروریستها خاتمه دهد، بین تروریستهای کرد و جبهه النصره هیچ تفاوتی نیست و بهترین راهکار آن است که دولت ترکیه در هماهنگی با دولتهای روسیه، سوریه و ایران و از طریق مذاکره و گفتگو بر مشکل تروریستها و تامین امنیت مرزهای خود فائق آید.

قطعا اگر جناب اردوغان هم اکنون فرمان آتش بس را اعلام کنند بهتر از فردا است و هر لحظه که بگذرد ابعاد فاجعه انسانی بیشتر خواهد شد و حکومتی که بر پایه ریختن خون بیگناهان استوار شود، سست بنیاد است.

دولت و ملت ترکیه ظرفیت بزرگی هستند که انشاالله باید در جبهه مقاومت و در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا قرار گیرند و امیدواریم دولت ترکیه آنچنان قدرتمند بشود تا بتواند به وجود دهها پایگاه نظامی آمریکا که در این کشور احداث شده است، پایان دهد، والحمدلله رب العالمین .

چاپ خبر