خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

الأربعاء ١٤ صفر ١٤٤٣

Wednesday, September 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۰۷:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۹۴۷۲۰
معاون هماهنگ کننده ارتش:
هر تهدیدی علیه ما در هر جای دنیا را پاسخ می دهیم/تهدیدات را می شناسیم و با آنها مقابله می کنیم
امیردریادار سیاری با تشریح روند پیشرفت نیروی دریایی راهبردی ارتش و بیان اینکه به هر تهدیدی علیه ما در هر جای دنیا پاسخ می دهیم، گفت: حضور ناوگروه های ما در مناطق مختلف دنیا توسعه دیپلماسی را به همراه آورده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، امیر دریادار حبیب اللّه سیاری، معاون هماهنگ کننده ارتش شب گذشته (سه شنبه 23 شهریور) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با تشریح روند پیشرفت نیروی دریایی راهبردی ارتش و بیان اینکه به هر تهدیدی علیه ما در هر جای دنیا پاسخ می دهیم، گفت: از سال 88 که فرماندهی معظم کل قوا حضور در آب های آزاد و ایجاد نیروی دریایی راهبردی را تدبیر فرمودند، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و ناوگروه های ارتش جمهوری اسلامی ایران به سمت آب های آزاد حرکت کردند.

 

وی با بیان اینکه شرایط دریانوردی در دریاهای بسته با دریاهای آزاد و اقیانوس ها به طور کامل تفاوت دارد، اضافه کرد: دریانوردی در دریاهای آزاد نیازمند تجهیزات خاصی است که این تجهیزات با خودباوری، تلاش و علم جوانان کشور به صورت کاملاً بومی ساخته شده است. از زمان حضور در دریای سرخ و باب المندب تاکنون 5 هزار کشتی تجاری کشورمان را اسکورت و سالم به مقصد رسانده ایم.

 

امیردریادار سیاری با بیان اینکه در این مدت حدود 255 درگیری داشتیم و دو کشتی ربوده شده ایرانی و چینی را از دست دزدان دریایی نجات دادیم. 25 کشتی تجاری کشورهای دیگر را نیز نجات دادیم. در زمان جنگ تحمیلی، نیروی دریایی ارتش 10 هزار کشتی تجاری را اسکورت کرد که اقتصاد جنگ سالم بماند.

 

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه حضور ناوگروه های ما در مناطق مختلف دنیا توسعه دیپلماسی را به همراه آورده است، گفت: اکنون 77 امین ناوگروه ما در دریای سرخ حضور دارد. در سال 89 نخستین ناوگروه ما از کانال سوئز عبور کرد و دومین ناوگروه در سال 90 تا تنگه جبل الطارق رفت، ناوگروه سوم به اقیانوس آرام و چین اعزام شد و در آنجا حضور یافت و ناوگروه چهارم به آفریقای جنوبی رفت و در بندر این کشور پهلو گرفت.

 

امیردریادار سیاری با اشاره به اینکه گل سر سبد ناوگروه های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ناو گروه 75 بود که 45 هزار کیلومتر دریانوردی کرد و از کنار 55 کشور و 10 دریا و 8 کانال و 3 تنگه و بدون اینکه در بندری برای تأمین منابع غذایی یا سوخت گیری پهلو بگیرد، گذشت، گفت: در این مدت 10 ناوشکن سهند 10 بار از بندر مکران سوختگیری کرد.

 

وی با بیان اینکه استکبار جهانی بسیاری از کشورهای این مسیر را تهدید کرده بود که اگر ناوگروه ایران تقاضای پهلوگیری کرد به آن اجازه ندهند اما به کوری چشم آنها از هیچ کشوری تقاضای پهلوگیری نکردیم، افزود: با اینکه دشمن ادعا می کند اشراف اطلاعاتی دارد اما نمی دانست که ناوگروه 75 به کدام سمت حرکت می کند و ابهام داشت.

 

امیر سیاری با بیان اینکه عبور از کانال ها، دریاها، تنگه ها و شرایط جوی ناشناخته کار بسیار سختی است گفت: ما بدون پایلوت، این کار را انجام دادیم و از این مسیر عبور کردیم. فرمانده نیروی دریایی دانمارک پس از دیدن ناوگروه ایران در منطقه خود اعلام کرد عبور کشتی های ایرانی را از این منطقه ندیده بودیم.

 

وی با بیان اینکه فرمانده نیروی دریایی فرانسه نیز پس از دریانوردی ناوگروه 75 ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت من شما را تحسین می کنم که کارکنان نیروی دریایی ایران چنین مهارت هایی دارند و توانستند به بندر سن پترزبورگ برسند، گفت: این حرکت ناوگروه 75 اثبات توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در دریاهای آزاد است. در سال 2011 فرمانده معظم کل قوا به حضور ما در اقیانوس اطلس به ویژه اقیانوس اطلس شمالی اشاره کردند که ما آن را رسانه ای کردیم و گفتیم می خواهیم در اقیانوس اطلس حضور داشته باشیم.

 

امیر دریادار سیاری با بیان اینکه در آن زمان مقامات امریکایی این گفته ما را غیر ممکن دانستند و اعلام کردند نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نمی تواند مسیر 20 هزار کیلومتری سواحل امریکا را بپیماید، ادامه داد: سخنگوی کاخ سفید نیز گفت بنادر کشورهای این مسیر اجازه سوخت گیری و تعمیرات به ناو های ایرانی را نمی دهند. در حالی که برای امریکایی ها طی کردن مسیر 20 هزار کیلومتری ایرانی ها باور نکردنی بود اما ما 45 هزار کیلومتر دریانوردی کردیم و آنها بدانند که ما می توانیم.

 

امیر سیاری با اشاره به اینکه امریکایی ها گفته بودند اجازه پهلوگیری به ناو های ایران را نمی دهند اما ما از کنار 55 کشور بدون پهلوگیری عبور کردیم، گفت: باور امریکایی ها این بود که ایران نمی تواند و باور ما این بود که می توانیم و امریکا بداند جمهوری اسلامی ایران اگر تصمیم بگیرد کاری را انجام دهد، می تواند.

 

وی با بیان اینکه دلیل انتخاب ناوشکن سهند برای حضور در این مأموریت این بود که در 29 فروردین 67 ناو سهند در نبردی نابرابر با امریکایی ها همراه با ناو جوشن غرق شدند، ادامه داد: ما می خواستیم امریکایی ها در حیاط خلوت خود ناوشکن تمام ایرانی سهند را ببینند. در آن نبرد ناو سبلان نیز آسیب دید که آن را بازسازی کردیم و در اقیانوس آرام جلوی امریکایی ها رژه رفت و آنها ادای احترام کردند البته به ناو گروه ما گفته بودند اینجا چه کار می کنید؟ که با پاسخ شما اینجا چه کار می کنید ناو گروه ارتش جمهوری اسلامی ایران روبرو شده بودند.

 

امیر سیاری با اشاره به اینکه در سال 91 نیز فرمانده کنونی ارتش جمهوری اسلامی ایران دریادار ایرانی از کنار سواحل رژیم صهیونیستی عبور می کردند که در ابتدا به پیام های این رژیم بی اعتنایی کردند، گفت: در ادامه خطاب به طرف صهیونیستی گفته بود ما چنین کشوری را در دنیا نمی شناسیم و از واژه «شات آپ» استفاده کرد.

 

وی با بیان اینکه 90 درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا انجام می شود افزود: اگر نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب های آزاد و مناطق مختلف حضور نداشته باشد ناامنی، خطوط اقتصادی کشور را تهدید می کند.

 

امیر سیاری با اشاره به اینکه ناوگروه 77 ارتش جمهوری اسلامی ایران 3 هزار و 500 کیلومتر تا بندر عباس فاصله دارد و در وسط دریای سرخ با اقتدار گشت زنی می کند و کشتی های تجاری که از باب المندب وارد می شوند تحویل می گیرد و در کانال سوئز تحویل می دهد، گفت: به دلیل اتفاقاتی که در چند ماه اخیر در دریا افتاده است محدوده گشت زنی ناوگروه های خود در منطقه را از خلیج عدن و باب المندب به مدیترانه و کانال سوئز افزایش داده ایم.

 

وی با بیان اینکه اگر در دریا حضور نداشته باشیم تهدیدات نیابتی، زیر سطحی، سایبری و جنگال و پهپادی زیاد است، گفت: با توجه به اینکه سطح تهدیدها بالاست اما آنها را می شناسیم و با تهدیدات مقابله می کنیم. زمان برگشت ناوگروه 75 از سن پترزبورگ به دلیل تهدیدهایی که علیه ما انجام شده بود و گفته بودند کشوری که دائم مرگ بر اسرائیل می گوید نمی تواند در دریای مدیترانه دریانوردی کند مخصوصاً این مسیر را برای بازگشت ناوگروه 75 انتخاب کرد.

 

امیردریادار سیاری با بیان اینکه از دریای مدیترانه، کانال سوئز و دریای سرخ متقدرانه عبور کردیم که آنها بدانند ترسی از تهدید نداریم و هیچ کس جرأت حرف زدن نداشت، گفت: از جایی که آنها مستقیم تهدید می کنند با اقتدار عبور می کنیم و تاکنون دو بار زیردریایی به دریای سرخ فرستادیم. حرکت ناوگروه 75 برای همه 55 کشوری که از کنار آنها عبور کردیم الهام بخش بود که خواستن توانستن است.

 

امیر سیاری با اشاره به اینکه در این دریانوردی تجربه دریامانی و دریانوردی بسیار بالایی بدست آوردیم، گفت: ناوگروه 75 به همه امکانات مورد نیاز از جمله امکانات کامل پزشکی مجهز بود و حتی یک نفر از کارکنان این ناوگروه به کرونا مبتلا نشد. توانمندی های علمی و مهارتی کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران و قطعات کاملاً بومی ناوها موجب شد تعمیرات ناوگروه 75 بدون پهلوگیری و در دریا انجام شود.

 

وی با بیان اینکه حرکت ناوگروه 75 نگاه ها را نسبت به ما تغییر داد افزود: در این دریانوردی، همه حرکات آنها را لحظه به لحظه رصد می کردیم البته امریکایی ها نیز مدعی بودند ما را رصد می کنند اما حتی نمی دانستند ما کجا می رویم.

 

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به اینکه برای جمهوری اسلامی ایران امنیت جمعی مهم است اما برخی کشورها برای تأمین امنیت خود به یک کشور متوسل می شوند در حالی که به همه ثابت کرده ایم می توانیم امنیت را برای همه کشورهای منطقه فراهم کنیم، افزود: کشورهای منطقه بر کسانی تکیه نکنند که افغانستان را رها کردند و رفتند. هر تجهیزات جدیدی داشته باشیم بر اساس مأموریت های ناوگروه های نیروی دریایی از آنها استفاده می کنیم.

 

امیر سیاری با اشاره به اینکه در ناوگروه 75 انواع تجهیزات و سلاح ها شامل موشک، پرنده ها، پهپادها، ریزپرونده ها و تجهیزات جنگال و جنگ سایبری وجود داشت، گفت: اگر این توانمندی ها را نداشته باشیم بلایی را که سر دیگر کشورها آوردند سر ما نیز می آوردند اما از ما می ترسند. توانمندی های رزمی نیروی دریایی ارتش و سپاه افزون بر دفاع از مرزهای آبی کشور از منافع جمهوری اسلامی ایران در سرتاسر دنیا دفاع می کند و هم افزایی بسیار زیبایی بین نیروی دریایی ارتش و سپاه وجود دارد.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی:

آرامش امروز کشور از برکات دفاع مقدس است

حجت الاسلام سبحانی نیا با اشاره به ترویج و تبیین فرهنگ دفاع مقدس به عنوان یک وظیفه همگانی گفت: آرامش امروز کشور با تمام دشمنی استکبار از برکات دفاع مقدس است

اخبار برگزیده شبستان