وی افزود: آمریکا به طور مستقیم و بیش از ۳۰ کشور جهان به طور غیر مستقیم از دشمن بعثی عراق حمایت مادی و تسلیحاتی کردند و در حالی که انقلاب اسلامی تازه شکل گرفته بود جنگی نابرابر را علیه ایران راه اندازی کردند اما با این وجود با از خودگذشتگی رزمندگان حتی یک وجب از خاک ما به دشمن واگذار نشد.

 

عرفانی مقدم اظهار کرد: دفاع مقدس  از برهه های فراموش نشدنی در تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی است زیرا قشرهای مختلف مردم با تمام ظرفیت ها در مقابل دشمن بعثی ایستادگی کردند.

 

وی افزود: نمونه بارز آن عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد بودند که در عملیات بازی دراز با اسلحه شخصی به نبرد با دشمن رفتند و جانانه جنگیدند تا خاک و ناموس این کشور به دست دشمن بیگانه نیفتد.

 

فرمانده سپاه عشایر کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به اینکه آسایش، آرامش و سلامتی امروز خود را مرهون ایثارگری شهدا و رزمندگان دفاع مقدس هستیم، اظهار کرد: باید با فرهنگ سازی سیره شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت راه آنها را ادامه دهیم. 

 
وی افزود: فرهنگ ایثار و شهادت با گذر زمان کمرنگ نشده بلکه روز به روز پویاتر می شود و مصداق آن جوانانی است که به عنوان مدافع حرم در سوریه و لبنان، در برابر داعش و گروه های تکفیری و تروریستی به نبرد می پردازند.

 

 عرفانی مقدم ابراز کرد: هزینه کردن در راستای انتقال فرهنگ ایثار و شهادت و ارزشهای دفاع مقدس نوعی سرمایه گذاری برای نسل های آینده است.

 

این فرمانده یکی از اهداف دشمن در جنگ نابرابر تحمیلی را شکست انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده بود کشورهای غربی در پشت پرده صدام را علم کردند تا ایران را از پای درآورد اما رشادت های رزمندگان اسلام در هشت سال جنگ تحمیلی توطئه های دشمنان را نقش بر آب کرد.

 

وی افزود: به عنوان پاسداران و بسیجیان باید در دو جبهه سخت و نرم رسالت خود را به خوبی انجام دهیم هر چند در بخش سخت دشمن کاری از پیش نمی برد اما در جبهه نرم که خاکریز دشمن مشخص نیست باید کاملا هوشیار بود.

 

 

عرفانی مقدم، اظهار کرد: دشمن امروز باورها و اعتقادات مردم ایران را نشانه گرفته است و تنها راهی که می تواند به ما ضربه وارد کند را همین موضوع قلمداد می کند که در برابر این کار نیز باید اقدامات مناسب و تاثیرگذار را در دستور کار قرار دهیم.

 

وی به نقش ممتاز عشایر در عرصه های مختلف اشاره کرد و افزود: بنا به فرموده امام خمینی (ره)، عشایر ذخایر انقلاب هستند، و امروز نیز ۲۰ درصد گوشت و بخش زیادی از مواد لبنی مورد نیاز کشور را تامین می کنند.

 

 فرمانده سپاه عشایر کهگیلویه و بویراحمد در ادامه به تشریح برنامه های این نهاد به مناسبت هفته دفاع مقدس اشاره کرد و افزود:در هفته دفاع مقدس امسال ۲۶ عنوان برنامه در قالب ۶۳ ریز برنامه در مناطق مختلف استان اجرا می شود.

 

وی بیان کرد: امروز در مراسمی از ۲۵۰ رزمنده و ایثارگر دوران دفاع مقدس که کمتر از ۶ ماه حضور در جبهه دارند در شهرستان مارگون تجلیل خواهد شد.

 

 

سرهنگ عرفانی مقدم افزود: برگزاری رژه خودرویی در مارگون، برگزاری یادواره شهدا در سه حوزه مقاومت،  تشکیل کمیته هایی در سطح نواحی و حوزه های مقاومت بسیج برای سرکشی از خانواده های شهدا، غبار روبی و عطر افشانی گلزار شهدا از جمله برنامه های این هفته است.

 

وی تصریح کرد: تجلیل از فرماندهان گردان عشایر، روایتگری در سطح ناحیه و حوزه های مقاومت، سرکشی از جانبازان بستری در بیمارستان اعصاب و روان یاسوج، نذر خون با حضور پاسداران و بسیجیان نیز اجرایی می شود. 

 

فرمانده سپاه عشایر کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: سرکشی از پاسداران رزمنده پیشکسوت و شاغل و تجلیل از سربازانی که پدر آنها رزمنده است نیز در دستور کار است.

 

وی افزود: با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور مردم در راهپیمایی اربعین حسینی، در هر سیاه چادر عشایر پویش «هر چادر یک حسینیه» راه اندازی و زیارت عاشورا به صورت دسته جمعی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی قرائت خواهد شد.

 

خدمات سپاه عشایر به جامعه عشایری و روستایی استان

 عرفانی مقدم به تشریح بخشی از خدمات سپاه عشایر استان به جامعه عشایری و روستایی مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر چند مدرسه توسط سپاه عشایر در مناطق عشایری و روستایی استان در حال احداث است که به زودی تکمیل و به بهره برداری می رسند.

 

 وی افزود: آبرسانی به ۱۵۰ خانوار در مناطق سیلاب کلوار، توزیع ۱۵ هزار بسته های معیشتی در مناطق روستایی و عشایری استان، توزیع یکهزار پنل خورشیدی با مشارکت اداره کل امور عشایر و تامین امنیت عشایر در مناطق گرمسیری و سردسیری و در طول کوچ از دیگر خدمات ارایه شده توسط سپاه عشایر استان است.  


فرمانده سپاه عشایر کهگیلویه و بویراحمد، اذعان کرد: از ابتدای سال جدید تاکنون ۱۵۰ سری جهیزیه به زوج های جوان عشایری اهدا شده است.

 

وی افزود: تیم های پزشکی و بهداشتی شامل پزشک عمومی و متخصص (هر تیم ۷۰ نفر ) نیز به مناطق عشایری و کمتر برخوردار استان اعزام و به صورت رایگان خدمات ارائه می دهند.

 

 

 عرفانی مقدم با بیان اینکه ۴۵ واحد منازل مددجویان در مناطق عشایری در هفته دفاع مقدس امسال به بهره برداری می رسد، گفت: ۵ واحد نیز در سی سخت در حال ساخت است  که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: سپاه عشایر کهگیلویه و بویراحمد در زمان بحران کم آبی در خوزستان ۵۰ تانکر ذخیره آب با کمک خیرین خریداری و به مردم این استان تحویل داد.