خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

الخميس ٢٣ جمادى الثانية ١٤٤٣

Thursday, January 27, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۰:۲۹ شناسه خبر : ۱۱۲۱۸۸۴
نماینده مردم قائمشهر در مجلس:
تسهیلاتی به طرح های مربوط به اشتغال، داده نشده است
نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود گذشت ۹ ماه از سال به طرح های مربوط به اشتغال، تسهیلاتی داده نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی شبستان، ، احمد محرم زاده یخفروزان درادامه جلسه  علنی امروز سه شنبه (9آذر)مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل(44) قانون اساسی در مورد نحوه اجرای بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1400 کل کشور، گفت: مجلس در خصوص مصوبه تبصره 18 و 14 بودجه سال 1400 مجموعا 50 هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی و محرومیت زدایی مناطق محروم در نظر گرفت که با مخالفت دولت قبلی مواجه شد.8 ماه از زمان اجرای قانون می گذرد اما اقدام مثبتی انجام نگرفته است اگر تبصره ها عملیاتی نشود محرومیت مناطق محروم بیشتر خواهد شد.

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از خاندوزی وزیر اقتصاد درخواست داریم نسبت به عملیاتی کردن تبصره های 14 و 18 قانون بودجه 1400 اهتمام جدی داشته باشد تا به واسطه آن جلوی بیکاری و محرومیت مناطق محروم گرفته شود و زمینه اشتغال برای جوانان و ارائه وام کم بهره فراهم شود.

کمال علی پور خنکداری  نیز در این مورد ،با بیان اینکه ما در بودجه سال 1400 به یکی از چالش های مهم اقتصادی یعنی اشتغال، بیکاری و تولید توجه کردیم،گفت: : در بودجه امسال 32 هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید از محل تبصره 14 در نظر گرفته شد.ما نمی خواهیم که 32 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده در بند (الف) تبصره 18 به عنوان اهرمی برای به میدان آمدن بانک ها برای کمک به بهبود اعتبارات استفاده شود، بلکه به دنبال آن هستیم که این اعتبار که به صورت نقد از محل هدفمندی یارانه ها در نظر گرفته شده، پرداخت و اجرایی شود.

نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با وجود گذشت 9 ماه از سال به طرح های مربوط به اشتغال، تسهیلاتی داده نشده است. همچنین چرا همکاران ما گزارش مربوطه را به معاونت نظارت نداده اند تا بتوان از دولت در این رابطه سوال کرد؟ یک ریال به طرح ها داده نشده است.

علی حدادی نیز با اشاره به این گزارش گفت: انتظار ما از دولت مردمی حل مشکلات اساسی و ایجاد اشتغال است همچنین باید با حذف بروکراسی ها به عدم تمکین بانک ها از قوانین نیز رسیدگی شود.وزارتخانه های جهاد، صمت، تعاون و میراث فرهنگی در دولت قبلی و فعلی نیاز به برنامه ریزی دارند که هنوز صورت نگرفته و نیاز به اهتمام جدی داریم.

نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما نیازمند ساختار نظام‌مند با تفکر جهادی هستیم، تخصیص اعتبارات با گذشت 9 ماه هنوز انجام نشده و ضعف جدی در دستگاه های اجرایی داریم.

علی اکبر بسطامی با اشاره به این گزارش گفت: تبصره (14) وجه المصالح دولت‌ها است، در دولت‌های گذشته نگاه‌ها مبتنی بر این بود که دهک‌های 1، 2 و 3 بیشترین بهره را از این تبصره ببرند اما متأسفانه این مهم محقق نشد.مجلس یازدهم 3 کار اساسی انجام داد که پرداخت‌های انتقال به سمت سرمایه‌گذاری، تسهیلات تبصره 16 و پیش‌بینی 19 هزار و 300 میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی از جمله آنها محسوب می‌شود؛ هر سه مورد توسط دولت انجام ولی از سوی دولت محقق نشد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تبصره 18 در روزهای اول که مورد بحث و بررسی قرار گرفت نگاهش مبتنی بر این بود که اشتغال مولد ایجاد کند و وزارت اقتصاد مسئولیت آن را پذیرفت؛ متأسفانه هر آنجایی که دست دولت در کار بود، محقق نشد. در این میان این نقد نیز به مجلس وارد است که چرا فقط اعتبار 19  هزار و 300 میلیارد تومان برای محرومیت زدایی در نظر گرفته است. هم اکنون در حق استان‌های محروم ظلم می‌شود.

وی تاکید کرد: مجلس در آستانه بودجه 1400 باید نگاه‌ها و دغدغه‌های سال گذشته را تعدیل کند مخصوصا برای استان‌های محروم و طبقات پایین جامعه زیرا آنچه در تبصره 14 اتفاق می‌افتد مبتنی بر عدالت نیست.

احمد مرادی نیز در رابطه با این گزارش گفت: : متاسفانه در این بند که مربوط به حمایت از تولید و اشتغال است و با توجه به منابعی که از این تبصره در قانون بودجه 1400 وجود دارد، نگاه خوبی صورت نگرفته که انتظار است این تبصره و این موضوع به مردم اختصاص پیدا کند تا مشکلات موجود درخصوص امر اشتغال و تولید حل شود. همچنین نیاز است دولت توجه کافی را به این موضوع داشته باشد.

 

نماینده مردم بندرعباس ،قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس یازدهم اظهار کرد: استان های محروم انتظار و توقعی دارند؛ استان هرمزگان علیرغم اینکه تمام ظرفیت های موجود را دارد، اما نرخ بیکاری بالایی دارد، چرا که به این موضوع توجهی نشده است. از مجلس انتظار می رود که کار نظارتی را در بحث اشتغال مورد توجه قرار دهد تا اینکه در کشور یک میلیون شغل ایجاد شود، بنابراین باید در برنامه ششم توسعه و همچنین بودجه های سنواتی که به این امر بارها تاکید شده، توجه کافی صورت گیرد تا بتوان مشکلات ناشی از آن را حل کرد.

ابراهیم عزیزی با اشاره به این گزارش گفت: معیشت و درآمد پایدار از طریق تولید و اشتغال یکی از مهم ترین دغدغه های کشور است که مجلس یازدهم در کمیسیون تلفیق با نوآوری و پیش بینی اعتبار لازم در تبصره 18 به این مهم پرداخت.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در تبصره 18 بودجه سال 99 حدود 9 هزار و 500 میلیارد اعتبار پیش بینی شد که تنها 780 میلیارد تومان آن تخصیص و تنها 680 میلیارد تومان آن اختصاص داده شد یعنی عددی کمتر از 8 درصد، است .حکایت این تخصیص یادآور داستانی است که فردی سوار تاکسی شد و هنگام پیاده شدن از راننده پرسید که کرایه اش چقدر می شود راننده گفت 100 تومان می شود که مسافر بیان کرد رویه 50 تومان است. مردم 30 تومان نیز نمی دهند و در آخر 10 تومان به راننده داد.

وی ادامه داد: مجلس منابع واقعی برای کمک به اشتغال و تولید در تبصره 18 قانون بودجه پیش بینی کرد با وجود پیش بینی 32 هزار میلیارد تومان و اینکه این منابع در حال حاضر تحقق پیدا کرده اما کمتر 8.8 تخصیص داشته چرا سازمان هدفمندی یارانه ها به وظیفه خود عمل نمی کند؟ چرا سازمان برنامه و بودجه به دنبال تدوین موافقتنامه است؟

جعفر قادری  نیز در این رابطه گفت: بر سر قبری گریه می‌کنیم که مرده‌ای ندارد و 32 هزار میلیارد تومان نسبت به وضعیت کشور عدد قابل توجهی نیست.در طول سال‌های گذشته به این عدد به عنوان منابعی برای جبران کسری‌ها استفاده شده است که امسال 12 هزار میلیارد تومان اختصاص یافت که امید داریم استفاده شود.

 

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در توزیع منابع میان استان‌ها توجه چندانی به نسبت جمعیت و نسبت درآمد سرانه نشده است و صرفاً نرخ بیکاری در نظر گرفته شده است .استان‌هایی بوده‌اند که کمتر از نصف سهم جمعیتی خود اعتبار اختصاص یافته که منصفانه نیست و بهتر این است که منابع به صورت قانون دائمی باشد و سالیانه در بودجه بررسی نشود.

وی ادامه داد: 9 ماه از سال گذشته و هنوز یک ریال از این عدد به کارآفرینان و فعالان اقتصادی نرسیده؛ شاید باید صندوق توسعه ملی یا استانی به این موضوع ورود داشته باشد که باز هم نیاز به قانون دائمی داریم.

پایان پیام/33
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس جمهور در دیدار وزیر دفاع آذربایجان:

آمادگی داریم توانمندی‌های فنی و مهندسی خود را در اختیار برادران آذربایجانی قرار دهیم

رئیس جمهور با بیان اینکه ایران به برکت انقلاب اسلامی به توانایی‌ها و قدرت بالایی در عرصه‌های مختلف دست یافته است، اظهار داشت: ایران این آمادگی را دارد که توانمندی‌های فنی و مهندسی خود را در عرصه‌های مختلف در اختیار برادران آذربایجانی قرار دهد.

اخبار برگزیده شبستان