خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰

الخميس ٢٣ جمادى الثانية ١٤٤٣

Thursday, January 27, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۰:۲۸ شناسه خبر : ۱۱۲۱۸۹۷

نمایشگاه آثار کهن ادبی و هنری در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد
نمایشگاهی از نفیس‌ترین آثار کهن ادبی و هنری شامل هنر خطاطی و نقاشی، دست خط مشاهیر ایران متعلق به ادوار مختلف تاریخی در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گلچینی از برترین نسخ خطی، اسناد تاریخی، نفایس چاپی و تابلوهای هنری،‌ به دلیل وجود شاخصه هایی چون قدمت تاریخی، دست خط مشاهیر ایران زمین، هنر خطاطی و نقاشی ادوار تاریخی و غیره به عنوان آثار نفیس شناخته شده اند و در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نمایش گذاشته شده است.


از آثار کهن ادبی و هنری به نمایش در آمده در این نمایشگاه می توان به نسخه اهدایی دکتر امیرعباس جلالی شامل مجموعه‌ سی مینیاتور از شاهنامه فردوسی متعلق به سده هشتم هجری قمری، مرقع خوشنویسی به خط وصال شیرازی شاعر و خوشنویس نام‌دارعصر قاجار، نسخه خطی سلطنتی «تحفه مظفری» و طومار مناجات خمسه‌عشر به خط نسخ ممتاز احمد طبیب لاهیجی اشاره کرد.


اسناد تاریخی این نمایشگاه دوره آق‌قویونلوها را دربر‌می‌گیرد وشامل فرامین دیوانی و اسناد شرعی نفیس می شود. طومار نفیس فرمان سلطان رستم پنجمین فرمانروای آق‌قویونلو در واگذاری زمین در مناطق مرکزی ایران به شیوه اقطاع، فرامین انتصاب از شاه عباس دوم و شاه سلیمان صفوی، نامه‌ای از عباس میرزا به زبان رمز برای فرزندش خسرومیرزا و فرمان‌های احداث راه‌آهن سراسری به تاریخ اسفندماه ۱۳۰۴ خورشیدی و تجدید استخدام آندره گدار معمار و باستان‌شناس شهیر فرانسوی از جمله اسناد و فرامین دیوانی است به نمایش گذاشته شده است.


دوعقدنامه نفیس هنری هم در میان آثار به چشم می خورد که یکی مربوط به ازدواج شاهزاده حمیده سلطان خانم در ۱۷۱ سال پیش با انشایی شاعرانه بوده و دیگری حکایت از ازدواج یک تاجر و همسرش در ۹۵ سال قبل دارد.


افزون بر آن، مجموعه‌ای از نفایس چاپی در این نمایشگاه به نمایش درآمده‌است که بر روی آن‌ها یادداشت‌هایی به دستخط بزرگان و رجال از دوران گوناگون به چشم می‌خورد؛ از آن جمله می توان به طومار شیخ بهایی و یادداشت‌هایی از ملک‌الشعرای بهار بر کتاب «زین‌الاخبار» و کتاب «وسایل مظفری» در رثای حضرت سیدالشهدا (ع) اشاره کرد.


کتاب دیگری با عنوان «تسع رسائل فی الحکمه و الطبیعیات» از ابن سینا که در ۱۳۳۷ هجری قمری برای مدرسه دارالفنون خریداری شده و مهر «کتابخانه مبارکه دارالفنون» را در صفحات خود دارد.


مجلدی از کتاب «منشئات فریدون‌بیک» اهدایی در ۱۶۱ سال پیش از سوی میرزا حسین‌خان سپهسالار به شخصی به نام حسینعلی که از همراهان ناصرالدین شاه قاجار در نخستین سفر وی به اروپا بوده؛ از آثار درخور توجه این نمایشگاه است.


همچنین در بین این آثار کتاب «فرهنگ فخری » نوشته میرزا فتاح فخرالاطبا مربوط به تاریخ 1340 هجری قمری دیده می شود، این کتاب لغتنامه فرهنگ زبان فارسی به زبان فرانسه است که مهر و یادداشت دستنویس نویسنده در صفحه عنوان کتاب آورده شده است.


از دیگر آثار موجود در این موزه می توان به دو کتاب که جزو کتاب های شخصی ناصرالدین شاه است اشاره کرد که شامل کتاب «هزار و یک شب» و «جهان نمای چلبی » می شود که در این دو اثر مهر و یادداشت ناصرالدین شاه قاجار در صفحات ابتدایی کتاب به چشم می خورد.


نسخه خطی دیوان حافظ شیرازی با تزئینات خاص و منحصر به فرد از دیگر آثاری است که می تواند برای علاقه مندان بازدید از این نمایشگاه جالب باشد، این اثر 100 سال پس از درگذشت این شاعر پرآوازه کتابت شده است. ‍

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیر مسئول انتشارات نسیما :

فعالیت نمایشگاه مجازی کتاب تهران به نفع ناشران و مخاطبان کتاب است

رجبی‌راد با اشاره به اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران به نفع ناشران و مخاطبان کتاب است، گفت: کسانی می‌توانند در این نمایشگاه فروش خوبی داشته باشند که پیش از آغاز نمایشگاه تبلیغات داشته باشند.

اخبار برگزیده شبستان