خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢

Friday, December 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۳۹۴/۷/۲۰ - ۱۰:۰۹ شناسه خبر : ۴۹۳۰۸۰
عراقچی در مراسم رونمایی از تمبر جشنواره صلح و سلام:
به عنوان یک ملت صلح طلب باید توانمندی‌های خود را افزایش دهیم
خبرگزاری شبستان: مراسم افتتاحیه مجموعه همایش ها، جشنواره ها و کارگاه های سراسری صلح و سلام دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با جشن آغاز سال تحصیلی واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، مراسم افتتاحیه مجموعه همایش ها، جشنواره ها و کارگاه های سراسری صلح و سلام دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با جشن آغاز سال تحصیلی واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی با حضور دکتر سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، دکتر طه هاشمی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از معاونان و مسئولان دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

دکتر داداندیش رئیس واحد تهران غرب دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر جشنواره صلح و آفتاب مهر ضمن خیر مقدم به دانشجویان جدید الورود، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب با بوجود آوردن فضای آموزشی، پژوهشی،فرهنگی و ایجاد انجمن های علمی مختلف در واحد زمینه لازم برای ارتقا و رشد دانشجویان عزیز را فراهم آورده است.

وی با بیان اینکه دانشجویان باید با تمام وجود به دنبال دانش باشند، گفت: کشور ما امروز در شرایط بسیار سرنوشت سازی به سر می برد و توسعه کشور نیازمند همکاری و کمک جوانان به خصوص جامعه علمی است و ما باید در این زمینه فعال باشیم.

داد اندیش با اشاره به اجرای طرح صلح و سلام دردانشگاه آزاد اسلامی، تصریح کرد: طرح صلح و سلام طرح بسیار جامعی است که در شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تصویب شده و به دنبال تربیت انسان های صلح جو است.

وی خاطر نشان کرد: جشنواره صلح و سلام از سال آینده در واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود.

داد اندیش در پایان با تسلیت شهادت سردار همدانی گفت: سردار همدانی از سرداران غیور دفاع مقدس بود که در خارج از مرزهای ایران برای تامین امنیت ما جان خود را از دست داد.

در این جلسه سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه در خصوص کلیات طرح برجام و لزوم وجود صلح به ایراد سخنرانی پرداخت.

عراقچی درباره مفهوم صلح گفت: «قصد دارم از زاویه دیگری درباره این مفهوم صحبت کنم و اشاره‌ای به برجام داشته باشم. ملت ایران همواره ملتی صلح طلب بوده و هست، همچنین تاریخ معاصر نیز به خوبی این ادعا را اثبات کرده است. در طول 200 سال گذشته ایران هرگز آغازگر هیچ جنگی نبوده. همچنین دین اسلام نیز همواره به دنبال صلح بوده است.»

وی افزود: «اما آیا به دنبال صلح بودن لزوما صلح را به ارمغان می‌آورد؟ آیا هیچ جنگی علیه کشور ما که هیچ جنگی را آغاز نکرده صورت نمی‌گیرد؟ اصولا چه چیزی زمینه های صلح یا جنگ را فراهم می کند؟ آنچه باعث می‌شود که کشوری در صلح زندگی کند لزوما صلح طلبی نیست، بلکه باید همه دنیا صلح طلب باشد.»

عراقچی ادامه داد: «برای زندگی در صلح و امنیت باید آمادگی لازم برای شرایط بدون صلح را داشته باشیم. برای جلوگیری از جنگ بهترین راه آمادگی برای جنگ است. این یک واقعیت است که دنیای امروز دنیای قدرت‌ها است. در دنیایی که سراپا سلطه طلبی و ستم است، پس برای اینکه جنگی بر کشور حادث نشود باید برای جنگ آماده باشیم. برای جلوگیری از جنگ باید قوی بود و قدرت داشت.»

عراقچی با اشاره به عواملی که قدرت یک کشور یا ملتی را می سازند، تاکید کرد: «اگرچه توانایی دفاعی و نظامی از مهمترین مولفه های قدرت است و باعث می‌شود که سایر کشورها جرات نکنند با کشور وارد جنگ شوند اما این قدرت همه چیز نیست، توانایی اقتصادی یکی دیگر از مولفه‌هایی است که از بروز جنگ جلوگیری می‌کند. همچنین قدرت علم و فناوری یکی دیگر از از مولفه‌های قدرت را تشکیل می دهد.»

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: «قدرت گفتمانی، یعنی قدرت نفوذ گفتمان از دیگر مولفه‌های قدرت است. بنده قصد دارم به آن بعد قدرت که کمتر به آن توجه شده یعنی قدرت دیپلماسی اشاره کنم. قدرت دیپلماسی یعنی اینکه کشوری توانایی حضور در عرصه‌های دیپلماتیک را داشته باشد و بتواند تهدیدها را از طریق دیپلماتیک از خود دور کند. اما متاسفانه عده‌ای دیپلماسی را تنها به عنوان امری برای سازش و تسلیم شدن در نظر می گیرند. اما دیپلماسی راه تامین منافع ملی و رفع تهدید ها از طریقی کم هزینه تر و کم خطر تر از سایر راه‌ها است.»

عراقچی با تاکید بر این مسئله که باید دیپلماسی را به عنوان یکی از مولفه‌های قدرت در نظر گرفت و به آن بها داد، افزود: «صاحب نظران علوم سیاسی عبارت جالبی را برای دیپلماسی به کار می‌برند، و آن این است که دیپلماسی بدون قدرت ناتوان است و قدرت بدون دیپلماسی امکان پذیر نیست. می‌توانیم این قدرت را در جهت تامین منافع خود هدایت کنیم، دیپلماسی می تواند جلوی اجماع بین‌المللی علیه کشور را بگیرد و به صورت مسالمت آمیز مسئله را حل کند. اگر نتوانیم از این طریق جلوی تهدیدها را بگیریم قدرت دیپلماسی ناتوان می‌ماند.»

وی ادامه داد: «برجام جلوه دیگری از قدرت جمهوری اسلامی را نشان داد. ما در عرصه های مختلف از جمله توان نظامی پرقدرت عمل کردیم، از نظر توان علمی، فنی و فناوری دست آوردهایی به دست آوردیم که بتوانیم به خیلی از چیزهایی که از آنها محروم بودیم برسیم، اگرچه از نظر اقتصادی در حد اعلا نبودیم اما توانستیم خوب عمل کنیم و با تحریم‌هایی که به تعبیری فلج کننده خوانده می‌شد مقابله کنیم زیرا ما ملتی نیستیم که فلج شویم و به زانو در بیاییم.»

عراقچی تأکید کرد: «اگر توانایی دیپلماسی نبود تمام توانایی های دیگر ناتوان عمل می‌کرد. بعد از 12 سال ایستادگی، دیپلماسی توانست حقوق مردم را تثبیت کند. 12 سال گفتند که باید غنی سازی تعطیل شود، آب سنگین نداشته باشیم، اما شعار انرژی هسته ای حق مسلم ماست اکنون محقق شده است. در این سالها که همه علیه ما موضع گرفتند چه کسی در نهایت به خواسته های خود رسید؟ چه کسی آب سنگین را ادامه داد؟ و چه کسانی قطعنامه را کنار گذاشتند؟ درست است که توانایی ها وجود داشت، اما این توانایی‌ها در این مرحله تثبیت شد.»

عراقچی با تأکید بر این نکته که برجام نتیجه 12 سال مقاومت مردم ایران و نتیجه توانمندی ایران در عرصه نظامی و علمی است افزود: « برجام مدیون افرادی است که جان خود را در عراق و سوریه فدا کردند و مدیون تمام کسانی است که در این 12 سال نگذاشتند تحریم‌های اقتصادی ملت ایران را به زانو در بیاورد. چه عاملی باعث می شود که قدرت های جهانی بر سر میز مذاکره بنشینند و به خواسته های ما تن بدهند؟ آمریکا می‌گفت باید غنی سازی صفر باشد، اما چه شد که آنها قطعنامه‌های خود را کنار گذاشتند و تحریم‌ها برداشته شد؟ این اولین بار در تاریخ است که شورای امنیت به کشوری مجوز غنی سازی می‌دهد. همچنین تمامی تحریم‌ها در روند اجرایی شدن برداشته خواهد شد و این نشان دهنده قدرت مردم ایران است.»

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: «اگر می خواهیم در صلح زندگی کنیم باید این قدرت را افزایش دهیم اگرچه که ما ملت جنگ طلبی نیستیم، اما از خود دفاع می کنیم و اجازه نمی دهیم کسی ما را تحت سلطه قرار دهد. ما به عوان یک ملت صلح طلب باید توانمندی‌های خود را افزایش دهیم و این مسئله در محیط مقدس دانشگاه رسالت سنگینی را بر عهده شما دانشجویان قرار می دهد که در حوزه‌های علمی، فنی و فناوری به آن حد از توانمندی برسیم که بتوانیم کشور را از دیگران بی نیاز کنیم تا انشاءالله کشور بتواند قدرت، شرف و عزت خود را حفظ کند تا در صلح و امنیت زندگی کند. »

در ادامه این مراسم از تمبر مجموعه همایش ها، جشنواره ها و کارگاه های سراسری صلح و سلام دانشگاه آزاد اسلامی با حضور مهندس مهری رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت پست رونمایی شد و از دانشجویان با رتبه های برتر واحد تهران غرب تقدیر به عمل آمد.

همچنین در این مراسم پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی صلح توسط محمد رجائی مقدم معاون مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران قرائت شد.

من این پیام به شرح زیر است:

امسال روز جهانی صلح با بحبوحه خشونت مرگبار و درگیری های بی ثبات کننده در سراسر جهان مصادف است. به جای تسلیم در برابر ناامیدی، مسئولیتی مشترک بر عهده داریم مبنی بر در خواست خاتمه وحشی گری و گریز از مجازات که متداول شده است.

اینجانب همه جناح های درگیر را فرا می خوانم تا سلاح های خود را زمین گذاشته و آتش بس جهانی را رعایت کنند. به آنان می گویم: کشتار و تخریب را متوقف و فضایی برای صلح پایدار فراهم کنید.

اگرچه ممکن است این رویا دور از واقعیت به نظر رسد، امّا رویای صلح در زندگی مردم در همه جا تداوم دارد.

برای تحقق این رویا هیچ گروهی مصمم تر از جوانان امروز نیستند. آنان بخشی از پرجمعیت ترین نسل جوانان تاریخ بوده که آگاه تر و بیش از هر زمان با هم در ارتباط هستند. اینجانب همه دولت ها را ترغیب می نمایم به منظور تحقق کمک های بالقوه وسیع جوانان صلح ساز جهان، سرمایه گذاری بیشتری انجام دهند.

باید همه شرکایی که آرمان صلح را به اشتراک می گذارند به شکلی هم زمان بسیج کنیم. سازمان های غیردولتی، گروه های اعتقادی و شرکت ها، همه در پرورش پیشرفت اجتماعی، حفاظت از محیط زیست و ایجاد جهانی منصفانه تر و صلح آمیز ترنقش دارند. ارزش این همکاری موضوع این روز است: همکاری برای صلح- کرامت برای همه.

ما در زمانی مخاطره آمیززندگی می کنیم – امّا این دوران عصر وعده بزرگ نیز هست. طی چند روز آتی، رهبران سراسر جهان در سازمان ملل متحد گردهم خواهند آمد تا دستور کار ۲۰۳۰ که برنامه ۱۵ ساله ما برای دسترسی به توسعه پایدار است را مورد پذیرش قرار دهند. این برای نوید یک زندگی شرافتمندانه برای همه ضروری است، در جایی که فقر به تاریخ می پیوندد و صلح در اولویت قرار می گیرد.

اجازه دهید در این روز جهانی، در عین اینکه ما ۷۰ سالگی سازمان ملل متحد را جشن می گیریم، فرصت را برای دستیابی به هدف بنیادین این سازمان غنیمت شماریم، نسل های آتی را از بلای جنگ نجات دهیم.

 

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان تهران از فردا

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران با اشاره به وضعیت نارنجی در اکثر نقاط استان تهران از دورکاری ۵۰ درصدی کارمندان دستگاه های اجرایی از شنبه ۱۵ آذرماه خبر داد.

اخبار برگزیده شبستان