خبرگزاری شبستان

شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸

السبت ٢٩ جمادى الأولى ١٤٤١

Saturday, January 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۵ - ۱۰:۰۸ شناسه خبر : ۷۷۳۶۶۲
دبیرکل شورای‌ عالی آموزش و پرورش:
تحول صوری در آموزش و پرورش راه به جایی نمی برد
نوید ادهم گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تحول در باورها، مفاهیم و ارزش‌هاست و اگر رخ ندهد، تحول صوری راه به جایی نخواهد برد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی برنامه پرسشگر، «مهدی نویدادهم» در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع چالش‌های تحقق اهداف پرورشی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به روی آنتن شبکه آموزش سیما رفت با بیان اینکه سهم آموزش به شدت بیشتر از سهم پرورش در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌هاست گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تحول در باورها، مفاهیم و ارزش‌هاست و اگر رخ ندهد، تحول صوری راه به جایی نخواهد برد.

 

او افزود: تعلیم و تربیت در کشور ما یک سابقه چند هزار ساله دارد. اما آموزش و پرورش ترجمه واژه « education» است، این واژه وقتی وارد ایران شد دوگانه ترجمه و به «آموزش و پرورش » تبدیل شد و صد سال است که با این دوگانه پنداری مشکل داریم. سند تحول هم قصد تغییر این نگاه را دارد

 

دبیرکل شورای‌ عالی آموزش و پرورش گفت: تربیت در سند تحول دارای چند ویژگی است اول آنکه در سند تحول، تعلیم و تربیت در هم تنیده، دیده شده است. نظام آموزشی فعلی باید به نهاد فرهنگی تربیتی تبدیل شود. دوم آنکه تربیت در سند تحول در ساحت‌های شش‌گانه مورد تاکید قرار گرفته است و باید بین این‌ها تعادل و توازن وجود داشته باشد.

 

نوید ادهم افزود: تربیت باید آزادانه و آگاهانه رخ دهد و اجبارپذیر نیست. دانش‌آموز ما باید با پای خود به صحنه بیاید. ما باید برای تربیت زمینه‌سازی کرده و موانع را رفع کنیم. انتخاب و انتخاب‌گری از سوی دانش‌آموزان از مباحث جدی سند تحول است.

 

او به مقاومت‌هایی برای تغییر رویکردها اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش امروز عرضه محور است، باید آموزش و پرورش در همه زمینه‌ها تقاضا محور باشد.

 

دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش به برنامه ویژه مدرسه (طرح بوم) اشاره کرد و گفت: اگر این برنامه بخواهد اجرا شود باید صحنه مدرسه خلوت شود. وزیر هم به شدت مخالف بود که استان بخواهد فشار مدرسه‌ای و بخشنامه‌ای بیاورد. این فشارها ممنوع شده تا مدیر بتواند به برنامه بوم بپردازد.

 

نوید ادهم گفت: معتقدم آموزش و پرورش امروز سندی پیش‌رو دارد که از منظر کارشناسان سند مادر برای تحول‌آفرینی است. آموزش و پرورش مشکل دارد و سند یک درمان است. ولی حل آن الزاماتی نیاز دارد که عنصر اصلی آن معلم ماست که باید توانمند باشد ولی با مشکل معیشتی روبروست و ما شرمنده معلم‌ها هستیم. از مجلس قدردانی می‌کنیم که اعتبارات عمرانی سه برابر شده، همین کار را برای حقوق معلمان انجام دهید.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

پلاسکو، آواری که می تواند تکرار شود

خلاء های قانونی، فرهنگ سازی و ایجاد مطالبه عمومی و شهروندی برای ایمن سازی ساختمان های ناایمن که هر لحظه ممکن است جان هزاران شهروند تهرانی را به مخاطره بیاندازد، موضوعی است که دستگاه های نظارتی، اجرایی و فرهنگی باید بیش از پیش به آن توجه داشته باشند.

اخبار برگزیده شبستان