خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۴ - ۱۰:۲۹ شناسه خبر : ۷۸۰۳۷۲
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس:
باید در آموزش و پرورش مرکز سنجش ملی داشته باشیم
طلایی گفت: باید در آموزش و پرورش ما موسسه و مرکز سنجش ملی داشته باشیم تا خود را با مقیاس بین‌المللی تیمز و پرلز و... قیاس نکنیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان، «ابراهیم طلایی»، در برنامه پرسشگر شبکه آموزش در پاسخ به اینکه دانش‌آموزان ما نسبت به گذشته باسواد تر شده‌اند یا بیسوادتر گفت: باید در آموزش و پرورش ما موسسه و مرکز سنجش ملی داشته باشیم تا خود را با مقیاس بین‌المللی تیمز و پرلز و... قیاس نکنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس  با اشاره به نتایج یک سنجش ملی در دانشگاه تربیت مدرس گفت: نتایج این سنجش نشان می‌دهد کیفیت برآیند آموزش و پرورش باید بیشتر شود حتی در حیطه سنجش حوزه‌های شناختی. البته کل سنجش در همه حوزه‌ها را ۱۸۰ درجه را در نظر گرفتیم که مشخص شد ۳۰ درجه در آموزش و پرورش انجام شده و هنوز ۱۵۰ درجه باقی مانده است.

وی تاکید کرد: برخی معلم ها هنوز نمره‌ها را تبدیل به گزاره خوب، بسیار خوب و... می‌کنند. به عنوان مثال در کارنامه توصیفی برای درس علوم چهار قسمت در نظر گرفته شده اما در نهایت معلم باید همه را تجمیع و یک گزاره را ارائه کند. اما کارنامه توصیفی در کشور سنگاپور فقط درباره خواندن و نوشتن به طور میانگین چهار و نیم صفحه توصیف درباره هر دانش‌آموز وجود دارد.

طلایی با بیان اینکه موافق اصلاحاتی هستم که برروی ارزشیابی توصیفی انجام می‌شودگفت:اگر اثربخشی مفاهیمی در دنیا اثبات شده است باید ملزومات آن نیز فراهم شود. آموزش و پرورش سال گذشته تصمیم به حذف آزمون مدارس سمپاد گرفت اما دوباره ناچار شد آن را برگرداند. ایده‌ها در بافت ایران باید بازتعریف شوند و قبل از اجرا ظرفیت‌سنجی روی آنها انجام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس  افزود: در سواد خواندن و نوشتن هم مشکل داریم، سواد عاطفی و ارتباطی و... بماند. بچه‌های کلاس ششمی داشتیم که نمی‌توانستند کتاب چهارم را بخوانند. در ارزشیابی توصیفی، سنجش نکاتی وجود دارد و در مواردی باعث مسامحه‌گری در سنجش شده است.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان