خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰

الخميس ٢١ ربيع الأوّل ١٤٤٣

Thursday, October 28, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۵ - ۱۰:۵۹ شناسه خبر : ۷۸۰۷۳۸
شبستان گزارش می دهد
موج جدید تغییرات ظریف/اهتمام ویژه به رابطه با مجلس و دیپلماسی اقتصادی
محمد جواد ظریف از زمان حضور دروزارت امور خارجه تا کنون ۲ بار این وزارت خانه را دگرگون کرده است.

خبرگزاری شبستان، گروه سیاست خارجی، پریسا رهنما: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه دولت روحانی تمام همت خود را به کار گرفته تا کارآیی دستگاه دیپلماسی را به آن برگرداند حتی به قیمت استعفا.

 

او با در دست گرفتن امنیتی ترین پرونده ایران یعنی پرونده هسته ای، قدرت وزارت امور خارجه را به آن بازگرداند و سپس توانست در راس وزرای دولت به تدبیر بپردازد. حل پرونده هسته ای ایران از سوی تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه نگاه افکار عمومی به دستگاه دیپلماسی را تغییر داد.

 

پس از آن ظریف راهبرد تغییر اساسنامه این وزارت خانه را راهی مجلس شورای اسلامی کردو پس از کسب موافقت نمایندگان توانست معاونت های بی شمار این دستگاه را کاهش داده و قدرت را به مدیران کل برگرداند.

 

اما گویی آن گونه که او انتظار داشت قدرت به وزارت امور خارجه باز نگشت به همین دلیل محبوب ترین وزیر کابینه روحانی دست به استعفا زد و علت این اقدامش را حفظ کارآیی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد. مخالفت روحانی با استعفای ظریف به آن معنی بود که او هر تغییر دیگری که مد نظر دارد می تواند در دستگاه دیپلماسی اجرا کند از این رو وزیر خارجه نیز بیکار نماند و دست به تغییرات گسترده جدید در این دستگاه زد.

 

ظریف سخنگوی همه فن حریفش را راهی فرانسه کرد تا آنچه که در ارتباط با پاریس مورد غفلت واقع شده فعال شود. معاون رسانه ای سخنگوی پیشین را به عنوان سخنگوی جدید معرفی کرد تا کارآیی سخنگویی وزارت امور خارجه بیش از پیش رسانه ای باشد.

 

از سویی دیگر «حسین جابری انصاری» که از آمدن ظریف به وزارت خارجه همواره در حال تغییر سمت است را راهی مجلس شورای اسلامی کرد. جابری انصاری یکی از بازوهای کارساز ظریف از سال 92 تا کنون بوده که ابتدا اداره کل دیپلماسی عمومی (سخنگویی) را ویرایش کرد و راهی معاونت عربی و آفریقایی شد تا روابط ایران با کشورهای عربی و آفریقایی را بهبود ببخشد. درخشش جابری انصاری در خصوص مسائل مربوط به سوریه موجب شد تا در ساختار جدید بتواند عنوان دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی را بر عهده بگیرد.

 

اما گویی ظریف حالا در امور ویژه سیاسی احساس ضعف خاصی نمی کند و می خواهد تا رابطه دستگاه دیپلماسی با نمایندگان مجلس را ترمیم ببخشد از این رو ماموریت جدید را برای جابری انصاری تعیین کرد.

 

وزیر خارجه در تغییر دیگری سفیر پیشین ایران در کویت را مدیرکل خلیج فارس خود کرده تا روابط ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس را ترمیم بخشد. همچنین سفیر پیشین ایران در چین نیز دستیار ارشد وزیر خارجه شده تا از این پس توجه وزارت خارجه به مسائل مربوط به روابط اقتصادی ایران با کشورهای مختلف جهان افزایش یابد.

 

با تغییرات ایجاد شده در وزارت امور خارجه به نظرمی رسد اهتمام ویژه ظریف در 2 سال باقی مانده از عمر دولت روحانی به مسائل داخلی کشور باشد. باید منتظر ماند و دید که تغییرات صورت گرفته در دستگاه دیپلماسی تا چه میزان می تواند ظریف را به اهدافش برساند؟/

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای استان زنجان:

جریان بزرگداشت شهیدان ادامه پیدا کند/ شهر باید به نام شهیدان مزیّن باشد

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به افتخارات پر شمار زنجان در عرصه‌های علمی، عملی و میدان‌های اجتماعی، و نام‌آوری شخصیت‌های برجسته و ممتاز از جمله شهید نامدارِ هسته‌ای، شهید شهریاری گفتند: شهیدان در رأس افتخارات زنجان هستند.

اخبار برگزیده شبستان