خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - وقف و امامزادگان زمان :   ۱۳۹۸/۸/۱۹ - ۱۰:۴۴ شناسه خبر : ۸۵۰۳۰۳
مدیر مرکز امور خیریه سازمان اوقاف اعلام کرد
ایجاد شبکه ملی مردمی برای محرومیت‌زدایی در کشور/ از حمایت ایتام تا آزادی زندانیان با اتکاء به وقف
حجت‌الاسلام شرفخانی با اعلام تمرکز سازمان اوقاف بر محرومیت‌زدایی با اتکاء بر ظرفیت وقف، گفت: حمایت از خانواده‌های نیازمند با رعایت کرامت انسانی، ایجاد شبکه ملی مردمی برای جلب مشارکت‌ها و راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه با این هدف انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه  قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، رویکرد سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در دور جدید فعالیت تشکیل فعال کردن بخش امور خیریه در کنار وقف است. در این راستا مرکز امور خیریه این سازمان فعال شد. به منظور بررسی برنامه های این مرکز با حجت الاسلام «احمد شرفخانی»، مدیر آن گفت وگویی داشته ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه با چه هدفی تشکیل شده است؟

 

برکات سنت وقف با انجام خیرات و وقف انجام  می شود و خواسته خود خیراندیشان هم همین است، زیرا که بخش قابل توجهی از موقوفات ما نگاهشان کمک به نیازمندان و از بین بردن محرومیت و فقر است. این نگاه در مجموعه سازمان اوقاف و امور خیریه که از دو عنوان وقف و امور خیریه تشکیل شده، وجود داشته و دارد، به  همین جهت ضرورت داشت در این سازمان به موضوع خیریه به شکل خاصی توجه  شود.

از طرفی یکی از اولویت های رئیس جدید سازمان اوقاف و امور خیریه دستگیری از نیازمندان و از بین بردن محرومیت با استفاده از وقف و جلب مشارکت های مردمی است که امید می رفت با ایجاد مرکز امور خیریه این موضوع به شکل جدی تر دنبال شود.

 

در مرکز امور خیریه چه سیاست ها و برنامه هایی به منظور تحول در بحث خدمت رسانی به جامعه دنبال می شود؟ 

 

در مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور سیاستگذاری و ساماندهی جهت حمایت از افراد و خانواده های نیازمند با رعایت کرامت انسانی، عزت نفس و با استفاده از ظرفیت خیرین، تشکل ها و موسسات خیریه مردمی دنبال می شود.

همچنین، از رقبات و موقوفات در حوزه های تخصصی بویژه در حوزه های ایتام، سرپرستی و درمان و سلامت، کارآفرینی و اشتغال خانواده های بی بضاعت، کمک به امر ازدواج، آموزش و بحث های کمک تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت، آزادی زندانیان و کمک به درمان اعتیاد استفاده می شود.

 

راه اندازی صندوق قرض الحسنه یکی از برنامه های این مرکز است که صرفا برای حمایت از نیازمندان و با کارمزد صفر درصد اعطامی شود. علاوه بر این، مرکز خیریه سازمان اوقاف و امورخیریه در زمینه حمایت از آسیب دیدگان بلایای طبیعی نیز سیاستگذاری و حمایت می کند.

 

بحث فرهنگسازی برای گسترش وقف هم در دستور کار این مرکز است؟

 

ترویج و فرهنگسازی انفاق، ایثار و نیکوکاری موضوع دیگری است که در این مرکز دنبال می شود. از طرفی یکی دیگر از برنامه هایی که در مرکز خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه دنبال می شود بحث ایجاد همگرایی و هم افزایی میان مجموعه ها و موسسات خیریه است، چراکه در کشور ما تعداد قابل توجهی موسسات خیریه فعالیت می کنند که ضرورت دارد میان آنها همگرایی و هم افزایی انجام و بانک اطلاعاتی نیز از موسسات و مراکز خیریه در مرکز امور خیریه تشکیل شود.

 

برنامه دیگری که در مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه دنبال می شود، ایجاد شبکه ملی مردمی برای افزایش، جلب و جذب مشارکت های داوطلبانه مردمی در امور خیریه جهت رفع مشکلات اجتماعی و نیازهای مردمی است.

 

درحوزه کاهش آسیب های اجتماعی چه برنامه ای در دستور کار مرکز خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد؟

 

بحث کاهش آسیب های اجتماعی یکی از موضوعاتی است که از طریق مرکز خیریه می توان به آن ورود پیداکرد. لازم است که ما در این موضوع چشم اندازی تهیه و تدوین کنیم، البته در این زمینه طرح هایی نیز آغاز شده که با ظرفیت های مردمی قرار است، انجام شود. برنامه ای که در موضوع کاهش آسیب های اجتماعی در دستور کار است، حمایت و تسهیل ازدواج زوج های جوان بی بضاعت است که در زمینه برگزاری مراسم عقد و عروسی و تهیه جهیزیه برنامه ریزی های توسط این مرکز صورت می گیرد.

 

علاوه بر آن، در بحث شرکت های تجاری، تولیدی و اقتصادی لازم است، موضوع مشارکت های اجتماعی مورد توجه قرار گیرد، در این زمینه تلاش داریم که برنامه ریزی هایی داشته باشیم و از ظرفیت های این شرکت ها برای رفع فقر، محرومیت و کمک به نیازمندان استفاده کنیم.

 

 آیا مراکز نگهداری ایتام، درمانگاه ها و مراکز بهداشتی هم زیر مجموعه مرکز خیریه قرار می‌گیرند؟ برنامه های مرکز امور خیریه برای حمایت از این مراکز در چه محورهایی انجام می شود؟

 

تحت نظر سازمان اوقاف و امور خیریه رقبات درمانی، بیمارستانی، مراکز بهداشتی و درمانگاهی هم فعالیت دارند که 480 مرکز درمانی تاکنون احصاء شده است، احیاء، فعال سازی و مدیریت بهروری این مجموعه ها از اقداماتی است که در دستور کار مرکز خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

 

یکی از برنامه های مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه، بحث فعال سازی مراکز و رقبات وقفی ایتام، بی سرپرستان، بدسرپرستان و معلولین اعم از پرورشگاه ها، دارالایتام و آسایشگاه ها است تا از طریق آنها بتوانیم خدمات اجتماعی برای مردم داشته باشیم.

 

مرکز خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه در بحث آزادسازی زندانیان نیازمند چه فعالیت هایی دارد؟ 

 

یکی از اولین فعالیت های مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه بعد از شکل گیری، بحث کمک برای آزادی بیش از 320 زندانی بود که در عید غدیرخم با مشارکت های مردمی انجام شد. در سال های گذشته  آزادی زندانیان در طول سال انجام می شد و  منابع و نیات واقفان محدود بود، اما در حال حاضر در یک مناسبت با مشارکت خیرین رقم قابل توجهی جذب شد و در نتیجه آن 320 زندانی آزاد شدند. در تلاش هستیم که در آینده  خدمت به خانواده های محرومین و بی بضاعت نسبت به گذشته بیشتر شود.

 

جلب مشارکت های مردمی برای ارایه خدمات در مرکز امور خیریه به چه صورت خواهد بود؟ آیا تشکیل مرکز خیریه به کمک های واقفین انسجام خواهد بخشید؟

 

جلب و مشارکت های اجتماعی در بخش های خدماتی، بهداشتی و درمانی و خانواده و تحصیلی از دو طریق از ظرفیت موقوفات که در مجموعه سازمان است و بخش دیگر از طریق افراد حقیقی و جلب مشارکت های مردمی است که برنامه ریزی خوبی در این زمینه انجام شده و قرار است با هم افزایی با تشکل های مردمی اتقاق افتد. با توجه به ظرفیت کارهای خیر و موسسات و تشکل های مردمی خیریه در کشور و ظرفیت های خیرین احساس می کنیم که در کنار وقف یک تحول جدی در بحث محرومیت زدایی، تامین خود اتکایی، تقویت به خدمات اجتماعی،حمایتی و معیشتی شکل گیرد و با راه اندازی مرکز خیریه این ظرفیت ها انسجام بیشتری یابند.

 

چرا این ساختار در حد مرکز تشکیل شد و معاونتی به عنوان معاونت امور خیریه در سازمان اوقاف تشکیل نشد؟

 

ما به دنبال فرصت و ظرفیتی بودیم که در عرصه کمک به افراد بی بضاعت کمک هایی داشته باشیم، به همین جهت اقدام به تشکیل مرکز امور خیریه  کنیم، اما رئیس سازمان توجهش این است که در آینده این مرکز به صورت معاونت فعالیت کند و اگر لازم باشد برای دریافت مجوزهای لازم آن اقدام شود.

 

چه برنامه هایی در آینده در دستور کار مرکز امور خیریه قرار می گیرد؟

 

برگزاری نشست ها و هم اندیشی با خیریه های کشور در سطوح ملی و بین المللی، بهره گیری از ظرفیت خیریه های داخلی و خارج کشور بخشی از فعالیت های در دستور کار این مرکز است که در این راستا برنامه ریزی هایی نیز در حال انجام است.

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو هیئت‌امنای هیئت رزمندگان اسلام غرب تهران:

عزم هیئتی‌های غرب تهران برای کمک به سیل‌زدگان/ سیل مهربانی عزاداران فاطمی در خدمت به هموطن

فدایی با اعلام جمع‌آ‌وری کمک‌های مردمی برای هموطنان سیل‌زده سیستان و بلوچستان در هیئت رزمندگان اسلام غرب تهران، گفت: شرکت‌کنندگان در عزاداری‌‌های هیئت با روحیه جهادی و ایثارگری در کمک به هموطنان همواره پیشرو بوده‌اند.

اخبار برگزیده شبستان