خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۸/۹/۵ - ۱۱:۴۵ شناسه خبر : ۸۵۹۶۴۲
یک مشاور خانواده:
عروسی های کم هزینه با دوام تر از جشن های پرهزینه و لاکچری است
تدینی با بیان اینکه برگزاری عروسی های لاکچری ضامن دوام و بقای زندگی مشترک جوانان نیست گفت:زوج هایی که به جای گرفتن جشن عروسی پر هزینه به زیارت مشهد مقدس می روند و فقط به یک جشن کوچک و کم هزینه اکتفا می کنند در زندگی زناشویی بسیار موفق ترند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، مشکلات اقتصادی بر همه جنبه های زندگی و به طور قطع بر مسئله ازدواج جوانان نیز تاثیر دارد که در سالهای اخیر تحریم ها نیز مزیت بر علت شده اند لذا باید برای کاهش مشکلات جوانان ،فرهنگ ازدواج آسان و دوری از تجمل گرایی را ترویج داد در این خصوص با «سید محمود تدینی» مشاور خانواده و مدیر عامل جمعیت نیک اندیش گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید.

 

عوامل کاهش ازدواج جوانان را در چه چیزهایی می بینید و آیا می توان گفت تحریم ها در کاهش آمار ازدواج نقش دارند؟

سال گذشته حدود 19 هزارو 700 سرویس جهیزیه داشتیم در صورتی که امسال هنوز به 13 هزار سرویس نرسیده است، ازدواج جوانان هیچ ارتیاطی به تحریم  ها ندارد، ضمن اینکه تورم و گرانی در جامعه را هم قبول دارم، عامل گرانی خود دولت است، مشکل از ساختار و سوء مدیریت مسئولان است، بنابراین تحریم ربطی به ازدواج جوانان ندارد ما در زمینه لوازم موشکی، صنایع بزرگ،انرژی هسته ای و مقداری هم دارو تحریم شدیم که می توانیم با توجه به جوانان نخبه و دانشمندی که داریم در زمینه دارو هم به خودکفایی برسیم، ولی اینکه حتما جشن عروسی را در تالارهای لاکچری بگیریم قبول نداریم، مگر در گذشته جشن های عروسی در خانه ها برگزار نمی شد؟ مشکلی پیش میامد؟ دوام زندگی ها هم بسیار بیشتر از زندگی های امروزی بود ضمن اینکه اساتید و دانشمندان بزرگ جامعه ما هم از دل همین ساده زیستی ها ظهور کردند.چگونه است ما نقش گرانی و تورم را در کاهش ازدواج بررسی می کنیم ولی طلاق هایی که بعد از عروسی های آن چنانی و تالارهای لاکچری صورت می گیرد را در نظر نمی گیرید.

 

آیا جشن های عروسی پر هزینه باعث دوام و بقای زندگی مشترک است؟

برگزاری عروسی های پرهزینه و لاکچری ضامن دوام و بقای زندگی مشترک جوانان نیست، ازدواج با لباس سفید رفتن و با کفن سفید آمدن نیست، ازدواج معنا و مفهوم بسیارعمیقی دارد، عشق یعنی گذشتن از حق مسلم خود، وگرنه عشق نه لباس و نه تالار آن چنانی است، زوج هایی که به جای گرفتن جشن عروسی پر هزینه به  زیارت مشهد  مقدس می روند و فقط به یک جشن کوچک و کم هزینه اکتفا می کنند در زندگی زناشویی بسیار موفق تر بوده و آمار طلاق هم در میان آنها کمتر است، لذا اگر ما این شیوه از زندگی را در پیش بگیریم بسیار خوشبخت تر هستیم و با کمترین مشکل هم مواجهه می شویم، چون زن و شوهر قانع همیشه در زندگی آسایش بیشتری دارند البته این به این معنا نیست که دولت و مجلس کاری برای ازدواج جوانان نکنند، دولت باید تعالی روحی، معنوی و مادی را به جامعه عرضه کند، پس دولت به چه دلیل این همه مالیات ازمردم می گیرد، فقط گرفتن نیست، یک جایی هم باید انها را به مردم پس دهد.

 

به نظر شما حوادث اخیر به خاطر بیکاری و مشکلات جوانان بود؟

سنای امریکا و اروپا سالیانه میلیارد ها دلار علیه ایران بودجه تصویب می کنند، از طریق فضای مجازی جوانان ما را از راه به در کردند، متاسفانه از آنجا که عقل برخی از جوانان ما به چشمشان است، به راحتی تحت تاثیر شبیخون فرهنگی دشمنان قرار می گیرند، آنها برای ما ساختار درست کردند، ما در قبالش چه اقداماتی انجام دادیم؟ مسئولان ما می بایست درقبال آنها دهها برابر هزینه می کردند، من ریشه حوادث اخیر را در عدم ایجاد ساختار فرهنگی مناسب در جامعه می دانم.

 

وظیفه نهادهای فرهنگی برای ارتقاء فرهنگ جامعه چیست؟

وزنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجام اقدامات فرهنگی از تمام وزارتخانهای کشور سنگین تراست این سازمان، متولی فرهنگ کشور است لذا می بایست تلاش بیشتری در زمینه فرهنگی کند، بنده از منتقدان اصلی دولت هستم، ولی اینکه جوانان به دلیل تحریم ها دست  به این کار زدنند را قبول ندارم، تورم و گرانی به خاطر سوء مدیریت مسئولان است که می توانند به راحتی این مشکل را برطرف کنند.

 

مهمترین عامل در زندگی زناشویی چیست؟

درک متقابل و صداقت در زندگی زناشویی بسیار مهم است،اگر زوج ها در زندگی تفاهم داشته باشند و یکدیگر را درک کنند، بسیاری از مسایل و مشکلات آنها در زندگی زناشویی کاهش می یابد،همچنین اعتماد به یکدیگر هم تا حدودی ضامن دوام زندگی زناشویی می باشد و جوانان بایدانتخاب عاقلانه،زندگی عاشقانه داشته باشند.دختر و پسر باید بدانند برای چه چیزی ازدواج می کنند. مسئله جنسی در زندگی زناشویی در آخرین مرحله قرار دارد. این مسئله بعد از یک مدت سرد می شود، دلیلش هم نداشتن مهارت های زندگی است. متاسفانه قبل از اینکه یک زوج با هم ازدواج کنند به هم پیامک می دهند و از کلمات عاشقانه برای یکدیگر استفاده می کنند ولی به محض اینکه عقد و ازدواج کردند، همه چیز را کنار می گذارند در حالی که بعد از ازدواج باید عشق شان را برای یکدیگر ابراز کنند.

 

منظور شما از جمله انتخاب عاقلانه،زندگی عاشقانه چیست؟

اگر انتخاب زوج ها از روی هوا و هوس نباشد، زندگی پایدارتری در انتظار آنهاست، عشق زودگذر بوده و سریع فروکش می کند، متاسفانه بیشترین مسایل و مشکلاتی که در دادگاه های خانواده به چشم می خورد به دلیل همین مسئله است لذا خواهشمندیم زوج ها در انتخاب های خود دقت لازم را داشته باشند.

 

 

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اخبار برگزیده شبستان