خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۱۶ - ۱۰:۳۸ شناسه خبر : ۸۶۲۷۴۰
شبستان گزارش می‌دهد
فرهنگ دانشجویی، با منطق مقاومت آمیخته است/گفتمان سازی گام دوم انقلاب، وظیفه اصلی دانشجویان
فرهنگ دانشجویی و منطق مقاومت در برابر تحمیل و زورگویی ۲ مقوله جدایی‌ناپذیر هستند و ۱۶ آذر، روز دانشجو این ارتباط و اتصال را به‌خوبی نمایانگر می‌سازد.

خبرگزاری شبستان -اصفهان: مقاومت، واژه‌ای است که تصاویر زیادی را در ذهن تداعی می‌کند. دهخدا آن را ایستادگی، پافشاری، مقابلی، و ثبات ورزیدن معنا کرده است. مقاومت بسته به هدفی که برای آن انجام شود می‌تواند مقدس و یا خطرناک باشد. مقاومتی که در برابر زور و زورگویی، تزویر، سلطه‌جویی و سلطه‌خواهی باشد مقدس است و به‌نوعی جهاد به شمار می‌رود.

 

تاریخ پرفراز و نشیب ایران، حکایت‌های بسیاری دارد از مقاومت‌های مقدسی که هر بار به دلایل مختلفی شکل گرفت و گاه پیروز و شد و گاه به سرکوب انجامید. مقاومت، در فرهنگ ایران، تنها یک واژه نیست، بلکه جایگاه مقدسی است که خون‌های بسیاری پای آن ریخته و نسل به نسل به یادگار گذاشته شده است.

 

به جرئت می‌توان گفت بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین مقاومتی که تاریخ ایران آن را حکایت می‌کند در انقلاب اسلامی نمود و بروز پیدا کرده است. انقلابی که حاصل مقاومت یکپارچه مردم ایران علیه نظام استبدادی داخلی، و ابرقدرت‌های استکباری خارجی شکل گرفت و استقلال و هویت ملی مذهبی مردم را اعتبار بخشید و به ثمر نشاند. مقاومتی که دانشجویان در کنار علما، پیشاهنگان و طلایه داران آن بودند.

 

فرهنگ دانشجویی، آمیخته با منطق مقاومت است و ۱۶ آذر تابلویی است که مقاومت دانشجویان را با خون به تصویر کشیده و روز دانشجو نام گرفته است. تابلویی که با خون ۳ دانشجو در روز ۱۶ آذر سال ۳۲ و در اعتراض به سفر نیکسون، معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا، امضا و ماندگار شد.

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی، روز ۱۶ آذر را متعلق به دانشجویان ضد آمریکا دانسته و عدالت‌خواهی، آرمان‌گرایی، تولید علم، استکبارستیزی، و غیره را وظیفه و شاخصه دانشجو و تشکلات دانشگاهی توصیف می‌کنند.

 

در همین راستا حجت‌الاسلام «جعفر عمادی» مسئول نهاد نمایندگی رهبر معظم انقلاب در دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار داشت: روز ۱۶ آذر، به‌عنوان روز دانشجو نام‌گذاری شده است چراکه در سال ۱۳۳۲، پس از آنکه آمریکا قرارداد ننگین نفتی را با دست‌نشانده خود یعنی شاه پهلوی به امضا رساند، قرار شد نیکسون، معاون وقت رئیس‌جمهور آمریکا به ایران سفر کند و در دانشگاه تهران به سخنرانی بپردازد و در آن موقعیت تنها قشر و تنها کسانی که مقابل این سرسپردگی شاه به بیگانگان، این زورگویی و سلطه‌جویی و این استبداد و استکبار، از پا ننشستند، مقاومت، ایستادگی و اعتراض کردند و سروصدا به راه انداختند، دانشجویان بودند که متاسفانه این اعتراض منجر به شهادت ۳ تن از دانشجویان شد.

 

وی حرکت دانشجویی روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ را عامل آمادگی مردم برای انقلاب عنوان کرد و ادامه داد: پس از کودتای ۲۸ مرداد و خفقان شدیدی که به وجود آمد، کسی جرئت اعتراض در برابر دیکتاتوری شاه را نداشت اما پس از ۴ سال از واقعه کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۲۸، اعتراض دانشجویان علیه سفر نیکسون به تهران و شهادت سه دانشجو، زمینه آمادگی مردم برای انقلاب و مقاومت در برابر زورگویی و ذلت و را فراهم کرد.

 

حجت‌الاسلام عمادی، با برشمردن ویژگی‌های دانشجوی انقلابی بیان کرد: ارزش دانشجوی انقلابی به ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، آرمان‌خواهی، بیدار بودن و دغدغه‌مندی او نسبت به جامعه خود است و روز ۱۶ آذر و واقعه ۱۶ آذر سال ۳۲، هویت دانشجوی واقعی را نشان می‌دهد.

 

وی با تاکید بر اهمیت توجه به اصالت روز دانشجو افزود: متاسفانه در برهه‌ای از زمان و در پی اشتباهات برخی از مسئولان همچنین غفلت مردم، روز دانشجو داشت از هدف خود دور می‌شد و صرفاً به سمت کارهای نمادین و بدون اثر مثل جشن‌ها و برنامه‌های بی‌محتوا می‌رفت اما خوشبختانه در چند سال اخیر با هشیاری خود دانشجویان، روز دانشجو در مسیری قرار گرفته که به هویت و اصالت ظلم‌ستیزی خود بازمی‌گردد.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به چهل‌سالگی انقلاب و بیانیه گام دوم انقلاب، درباره وظیفه دانشجویان در قبال انقلاب و گام دوم پیش رو تصریح کرد: با مطالعه بیانیه گام دوم انقلاب، وظایفی که دانشجوی انقلابی در قبال این انقلاب دارد، توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی تبیین شده و حتی یک بخشی از این بیانیه مستقیماً بر عهده دانشجویان است و آن‌هم بحث علمی و تولید علم است.

 

وی ایجاد گفتمان بیانیه گام دوم انقلاب را یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین وظایف دانشجویان عنوان کرد و ادامه داد: گفتمان‌سازی خود بیانیه گام  دوم انقلاب یکی از اصلی‌ترین وظایف دانشجویان انقلابی است و دانشجویان باید به گونه‌ای استدلالی و منطقی راهبردها و دستورالعمل‌های این بیانیه را تبیین کنند که هیچ کسی به خود اجازه ندهد مخالف این مواضع حرکت کند.

 

عمادی جنبش نرم‌افزاری را نمونه یکی از گفتمان‌سازی‌های موفق معرفی کرد و ادامه داد: نخستین کاری که دانشگاهیان اعم از دانشجویان، اساتید، مبلغان دانشگاهی و غیره باید انجام دهند تبیین بخش بخش بیانیه گام دوم انقلاب برای جامعه است به طوری که این بیانیه تبدیل به یک راهبرد اصلی در تصمیم‌گیری‌ها بشود . زمانی که مقام معظم رهبری بحث جنبش نرم‌افزاری را مطرح کردند کسی باور نمی‌کرد که کشور ما روزی به قله‌های مرتفع علمی دست پیدا کند اما با گفتمان‌سازی موفقی که انجام شد، به جایگاه‌های بلندی در جهان دست پیدا کردیم و امروز همه پذیرفته‌اند که باید در مسیر علم حرکت کرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان اصفهان، ۱۶ آذرماه یادآور فرهنگ دانشجویی و منطق مقاومت است و هویت یک دانشجوی حقیقی، استکبارستیز و ذلت ناپذیر است و تا زمانی که این روز زنده است و گرامی داشته می‌شود، دانشجویان این مرز و بوم از شعارها و آرمان‌های خود کوتاه نخواهند آمد./

 

پایان پیام/123

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

قاسمی:

انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است

معاون سیاسی امنیتی اجتماعی استاندار اصفهان در نهمین جلسه شورای اطلاع رسانی استان با بیان اینکه انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی است، گفت: در دوران دفاع مقدس نیز از ظرفیت فرهنگ و اعتقادات بهره بردیم .

اخبار برگزیده شبستان