خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

الاثنين ٢٢ جمادى الثانية ١٤٤١

Monday, February 17, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۱۱/۱ - ۱۱:۱۸ شناسه خبر : ۸۸۳۴۴۸

کاهش تولید پرونده های قضایی در گروی اصلاح ساختارهای فسادزا است
آیت الله رییسی با بیان اینکه کاهش تولید پرونده های قضایی در کشور در گروی اصلاح ساختارهای فسادزا است، افزود: علت رشوه بروز بروکراسی اداری است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، آیت الله «سید ابراهیم رییسی» امروز سه شنبه یکم بهمن در اولین همایش نقش امنیت در اقتصاد ملی و رونق تولید با تشکر از نیروی انتظامی در پرداختن به موضوع سال رونق تولید گفت: مسئله امنیت و اقتصاد دوگانه تفکیک ناپذیر هستند و بین امنیت و اقتصاد امکان هیچ تفکیکی وجود ندارد.

 

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: رونق تولید و رونق اقتصادی باید همراه با امنیت اقتصادی باشد و تولیدکننده و کارآفرین باید با آرامش و امنیت نقش مجاهدانه خود را در رونق تولید و عرصه اقتصادی ایفا کنند.

 

وی اظهار کرد: مهربانی، اقتدار و تدبیر سه شرط اساسی برای نیروی انتظامی است و نیروی انتظامی باید همواره با مهربانی، قانون مداری، اقتدار و همراه با تدبیر بر اساس قانون رفتار کند. این مسئله نه فقط برای ناجا بلکه برای قضات دستگاه قضایی هم یک اصل اساسی و ضروری است.

 

آیت الله رییسی با بیان اینکه مجریان، دست اندرکاران و فعالان اقتصادی باید نقش خود را به خوبی در امنیت اقتصادی ایفا کنند، افزود: امروز مبارزه با جرایم اقتصادی، پولشویی، مالیاتی، قاچاق کالا و نوعی از جرایم تحت عنوان فساد اقتصادی نام برده می شود، ضرورت دارد چرا که اینها برای رونق اقتصادی مضر می باشند و باید حساسیت بخش های ما نسبت به این امر نادرست که فضای اقتصادی را آلوده کرده اند، حمایت شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین رییسی خاطرنشان کرد: بنابراین نیروی انتظامی هم باید از ناحیه کارآفرینان، فعالان اقتصادی، دستگاه قضایی و همه بخش ها حمایت شوند تا بتوانند با همکاری فعالان اقتصادی حوزه اقتصادی را امن کنند.

 

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در نماز جمعه اخیر تصریح کرد: مقام معظم رهبری در خطبه های خود فرمودند همه باید تلاش کنند تا کشور قوی شود. بر این اساس قوت در اقتصاد می تواند برطرف کردن موانع تولید و حمایت از تولید باشد و حمایت از تولید با سخن نیست بلکه نیازمند حمایت قانونی، پولی و بانکی است. اگر در کشور تسهیلاتی وجود دارد، اولویت ارایه این تسهیلات با تولیدکنندگان و سرمایه گذاران است نه با دلالان و سوداگران که فضای تولید را دچار آسیب کنند. اگرچه در برخی جاها حق العمل کاری امری ضروری است و در شرایط اقتصادی تعریف شده اما حمایت از تولید حمایت اعطای بانک ها به تولیدکنندگان است.

 

وی در ادامه افزود: بعد از اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان در بعد اقتصادی باید از بعد قضایی نیز مورد حمایت قرار بگیرند. اگر به هر دلیلی حوزه اقتصادی با مشکلی مواجه شد، باید به دستگاه قضایی مراجعه و موانع را برطرف کند.

 

حجت الاسلام والمسلمین رییسی بیان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی تاکید کردند که همه ابعاد ضروری برای فعال شدن اقتصاد باید مشخص شود و اگر همه خود را ملزم به آن منشور بدانیم، اقتصاد و تولید کشور رونق پیدا می کند.

 

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه قوت اقتصادی یک امر جدی است، تصریح کرد: یک سری از موانع وجود دارد که مانع شناختن سرمایه است که منابع طبیعی و سرمایه متراکم که همان نیروی جوان است، می باشد؛ بنابراین این سرمایه های مادی و نیروی انسانی متراکم به ویژه نیروی جوان بسیار کمک کننده به رونق اقتصادی کشور است.

 

وی در ادامه افزود: مانع دوم نگاه به دست دیگران است. می گویند نگاه به بیگانگان جهت گره گشایی اقتصاد کشورمان است، اقتصاد را شرطی کردند، مثلا به شرطی که او نگاه کند، به شرطی که او امضا کند، به شرطی که لبخند بزند؛ اینها خطاست، ما باید با همه کشورهای دنیا در حوزه اقتصاد تعامل داشته باشیم ولی نباید منتظر لبخند و اراده دیگران باشیم. تجربه نشان داده که نباید به آنها اعتماد کرد، باید به داشته های داخلی خودمان اعتماد کنیم، باید به دست توانمند فعالان اقتصادی خودمان اعتماد کنیم؛ تولیدکنندگان ما ثابت کردند که می توانند و بارها به عنوان کارآفرینان موفق مدال آوردند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از موانع هشداری که مقام معظم رهبری فرمودند، اتکا به نفت است که باید تصمیم سازان و تصمیم گیران تمهیدات اقتصادی را در این حوزه اندیشیده و مشکلات را برطرف کنند.

 

وی تاکید کرد: مسئله مهم دیگر جذابیت سرمایه گذاری در کارهای سوداگرانه به جای سرمایه گذاری در کارهای مولد و ایجاد سرمایه برای کشور است. اقتصاد ما در حوزه های مختلف نیازمند سرمایه گذاری است. اگر سرمایه و نقدینگی به طرف تولید برود، نگرانی وجود ندارد اما دلالی و سوداگری است که ما را دچار مشکل می کند. می گویند نقدینگی در کشور بالا و نگران کننده است اما اگر به طرف تولید برود، نگرانی وجود ندارد.

 

رییس قوه قضاییه اظهار کرد: واردات بی رویه، تولیدکنندگان قاچاق کالا تولیدکنندگان را بی انگیزه می کند. من در جلسه ای که در تبریز در خصوص مبارزه با فساد داشتم، این موضوع را مطرح کردم که هیچ کارآفرین و سرمایه گذاری آماده پرداخت رشوه نیست و علت رشوه بروکراسی اداری است. اگر بروکراسی اداری مجوزهای لازم یک بازاری و کاسب را صادر و تسهیل کند، رشوه نمی دهد. چرا در حال حاضر بازاریان و تولیدکنندگان از وجود رانت، رشوه و روابط ناسالم اداری گله مند هستند؟ تسهیل امور و شفاف کردن امور بسیاری از مفاسد اقتصادی را می گیرد. کارآفرینان می توانند با نظام اداری سالم به راحتی کارهای خود را انجام دهند چون با نظام اداری سالم کارها به سهولت پیش می رود،  بنابراین حتما امکان پذیر است که در نظام اداری ما سلامتی باشد که سرمایه گذاران ما به راحتی کار خود را انجام دهند.

 

آیت الله رییسی با بیان اینکه تولید در فضای سایبری پیچیده است، افزود: چون فضای سایبری بی زمان، بی مکان و تعطیل است؛ این فضا نیازمند یک نظام کنترلی و نظارتی است. امروزه تلاش امپراطوری های قدرت در جهان به ویژه آمریکا این است که حوزه اقتصادی را تحت کنترل و نظارت خود در بیاورند که در این راستا کشورهای اروپایی نیز تحت تاثیر آمریکا قرار گرفته اند. کاری که امروز در ایران صورت می گیرد و سخن راهبردی که مقام معظم رهبری فرمودند شما در حوزه اقتصادی می خواهید یک کار نو انجام دهید، آن است که یک اقتصاد تحت کنترل خود داشته باشیم. بر همین اساس اروپا هم تحت تاثیر آمریکا می خواهند کنترل و نظارتی در حوزه اقتصادی در ایران صورت نگیرد، نمی خواهند اقتصاد ما روی پای خود بایستد.

 

وی در ادامه افزود: من از نخبگان اقتصادی و دانشگاهیان می خواهم مسئله شناسی کنند، کار علمی انجام دهند، اقتصاد مقاومتی باید در کشور ما پا بگیرد. در هر عرصه ای که ملت ما با اراده و تصمیم وارد شدند، ما موفق بودیم. عرصه ای که بدون باور و اعتقاد وارد شدیم، موفق نشدیم؛ بنابراین ما باید بتوانیم مولفه های جدیدی که امروزه در حوزه تولید وجود دارد در فضای سایبر به موقع به آنها عمل و موفق شویم.

 

آیت الله رییسی تصریح کرد: امروز کشور ما در یک جنگ اقتصادی، رسانه ای و روانی قرار دارد ولی با توانایی هایی که خداوند به این کشور عنایت فرموده، فعالان اقتصادی ما می توانند در عرصه های تولید و اقتصاد شرایط را متفاوت کنند و علیرغم تمام ناامیدی ها و مشکلاتی که دشمنان ایجاد می کنند، ما موفق خواهیم شد.

 

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه کاهش تولید پرونده ها در کشور در گروی اصلاح ساختارهای فسادزا است، خاطرنشان کرد: از فعالان اقتصادی و بازاریان خواهشمندیم بسیاری از مسایل و مشکلات مالی خود را در بازار خودشان حل و فصل کنند. هر چقدر کار کمتری به دستگاه قضایی وارد شود، ما از شما تشکر می کنیم. پلیس هم چنین مسئله ای را می خواهد. شما مسایل اقتصادی خودتان را حل کنید، بخش جرایم اقتصادی بر عهده ما است.

 

وی با بیان اینکه رونق اقتصادی، امنیت اقتصادی را می طلبد، تصریح کرد: امنیت اقتصادی مبارزه با جرایم است. کشور ما کشوری مبتنی بر رأی و نظر مردم است. هر کجا مردم حضور داشتند در آن عرصه موفق بودیم، پس نقش مردم در این راستا بسیار مهم و اساسی است؛ همچنین ما در عرصه های اقتصادی شهدای زیادی را تقدیم جامعه کردیم.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اجرا نشدن قانون هوای پاک سالانه جان ۳۰ هزار نفر را می گیرد

قانون هوای پاک در سال ۹۶ مصوب شد، اما عدم اجرای آن باعث شده تا سالانه در ایران بیش از ۳۰ هزار نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست بدهند.

اخبار برگزیده شبستان