خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

السبت ١٠ شعبان ١٤٤١

Saturday, April 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : هرمزگان - زمان :   ۱۳۹۹/۱/۷ - ۱۳:۰۹ شناسه خبر : ۹۰۹۰۴۰
شبستان گزارش می دهد
از بی برنامگی در رهاسازی آب سد استقلال تا تکرار سیل ۷۲ و آبگرفتگی روستاهای پایین دست
بارندگی های اخیر در استان هرمزگان به ویژه شهرستان میناب که سبب جاری شدن سیلاب و به وجود آمدن خرابی ها در چند روستای میناب شد، نشان داد که تا کنون برای بسیاری از موضوعات در مواقع بحرانی برنامه ریزی دقیقی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از میناب، سال گذشته را می توان برای استان هرمزگان به عنوان یکی از سال های پربارش و پر خطر تعریف کرد که با حجم بالا بارش ها، میانگین سالانه بارش باران نیز افزایش چشمگیر داشته است.

 

در سال 98 علاوه بر سیل های استان های شمالی و جنوبی کشور که خسارات زیادی را به دنبال داشت، استان هرمزگان نیز از این قاعده مستثنا نبود و در چند مرحله در مرکز استان و شهرستان های جاسک و بشاگرد و برخی از روستاهای میناب دچار سیل و آبگرفتگی ناشی از ورود سیلاب شد.

 

سیل اخیر در شهرستان میناب که ناشی از بی برنامگی هایی در مدیریت  و رهاسازی آب سد استقلال بود، سبب شد تا سیل سال 72 اما با شدت کمتری تکرار شود و دو روستای تمبک بالا و پائین و چند روستای دیگر را تحت تاثیر خود و آبگرفتگی قرار دهد.

 

این در حالی بود اخطاریه های هواشناسی نشان دهنده ورود سامانه بارشی شدید در استان هرمزگان به خصوص نقاط شمالی و شرقی بود تا بتوان با یک مدیریت مناسب از آسیب رساندن سیل به روستاها جلوگیری  کرد.

 

 

نبود مدیریت در رهاسازی آب سد استقلال

 

« سید حسن فاطمی »، یک از شهروندان روستای تمبک در این باره می گوید: روستای تمبک پائین یکی از قدیمی ترین روستاهای شهرستان میناب است که دارای قدمت چند صد ساله است و مردم این روستا از همان زمان قدیم تا کنون در کنار رودخانه به واسطه شغل و معیشت خود زندگی می کنند.

 

وی ادامه می دهد: متاسفانه بستر رودخانه میناب بر اثر گذر زمان دچار فرسایش شده و از طرفی عدم لایروبی رودخانه از سیل 72 تا کنون سبب شده است تا مسیر رودخانه نیز تغییر کند و یا مانع از جاری شدن سیلاب شود.

 

فاطمی می افزاید: در این سیل آب منطقه ای استان هرمزگان با توجه اخطاریه ها و هشدارهای سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران و سیلابی شدن رودخانه های استان هرمزگان و استان های همجوار از رهاسازی آب سد استقلال خود داری کردند.

 

این شهروند عنوان می کند: نبود مدیریت لازم و بی برنامگی در رهاسازی سیلاب در بستر رودخانه از زمان اعلام اخطاریه ها و هشدارها از سوی هواشناسی تا روز بارندگی از سوی متولیان آب منطقه ای چند روستای پائین دست سد استقلال را درگیر سیل و خسارات زیادی را به مردم وارد کرد.

 

                                                                                                                 

همه اختیارات مدیریت سدها و رودها را به آب منطقه ای واگذار کردیم

 

«عبدالحمید سعدینی »، سرپرست اداره کل و سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: در مورخ 27 اسفند 97 جلسه ای که از اهمیت بالایی برخوردار بود در محل سازمان هواشناسی استان با حضور اعضای ستاد مدیریت و به ریاست معان استاندار که از امکانات بالایی برای تحلیل نقشه های هواشناسی وجود دارد، برگزار کرد.

 

وی افزود: در این جلسه پس از بررسی نقشه های هواشناسی و داده های این سازمان معاون استاندار و جانشین ستاد مدیریت بحران در خصوص مدیریت رودها و سدها همه اختیارات را به آب منطقه ای محول کرد تا در این مدت زمان تا زمان وقوع بارندگی هر اقدامی را برای رهاسازی آب ها انجام دهد.

 

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان هرمزگان گفت: میزان بارندگی رخ داده شده از پیش بینی صورت گرفته بیش تر بود وروان آبهای جاری شده از استانهای همجوار که در مسیر سد استقلال بود فراتر از حد انتظار بود.

 

سعدینی عنوان کرد: اگرچه که سازمان هواشناسی استان اخطاریه های لازم وهشداردهنده را بر اساس داده های خود داده بود که حتی در برخی از مواقع نیز به واقعیت تبدیل نمی شود وگمراه کننده خواهد بود، اما باهمه موضوعات پیش آمده در خصوص مدیریت سیل وسدها اختیارات لازم را برای جلوگیری از هراتفاقی به آب منطقه ای داده شده بود.

 

سخنگوی ستاد مدیریت بحران با بیان اینکه از زمان تشکیل جلسه تا زمان وقوع سیل مدت زمان کافی برای مدیریت سیل  در اختیار آب منطقه ای برای رهاسازی آب قرار داشت بیان کرد: اگرچه در این مدت زمان آب منطقه ای می توانست مدیریت لازم را انجام دهد اما با توجه به وجود حجم کافی برای ذخیره سازی آب ،انتظار ورود سیلاب با حجم زیاد از رودخانه های بالا دست سد استقلال نبود.

 

                                                                                                    

اتفاق رخ داده شده فراتر از محاسبات آب منطقه ای بود

 

سعدینی گفت: با توجه به اینکه فضای 70 میلیون متر مکعبی برای ذخیره سازی آب در پشت سد استقلال وجود داشت اما این اتفاق فراتر از محاسبات آب منطقه ای بود.

 

سرپرست اداه کل ستاد بحران استان هرمزگان گفت: بعد از محاسبات اداره آب منطقه ای نسبت به ورودی سیلاب در سد استقلال تصمیم به رهاسازی آب از سد استقلال گرفته شد که در همان زمان که پاسی از شب بود برای اطلاع رسانی اقدام و رهاسازی تدریجی آب انجام شد.

 

رها سازی آب از سدها برای بارانهای بالای 70 میلیمتر انجام می شود

 

« هوشنگ مولایی »، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: در جلسه 27 اسفند ماه با رئیس سازمان هواشناسی صحبت کردم که میزان شدت بارش باران در این سامانه چقدر است تا بتوانم برای رهاسازی آب از سدها اقدام کنم زیرا با هر بارندگی نمی توان آب سدها را رها کنیم.

 

وی بابیان اینکه دستور العمل رهاسازی آب در همه جای ایران بر اساس مفاهیم خاص است، افزود: رئیس سازمان هواشناسی در جلسه عنوان کرد که ما در این سامانه بارشی سیل نداریم اما بارش باران شدید به همراه تگرگ در برخی از مناطق وجود دارد.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان هرمزگان عنوان کرد: در این جلسه هواشناسی اعلام کرد که بارندگی از روز شنبه تا عصر یکشنبه  ادامه خواهد داشت در صورتی که باران شدید که منجر به سیل شد در روز دوسنبه بود.

 

مولایی عنوان کرد: عصر روز یکشنبه اتفاقی در بالا دست سد استقلال و حوزه های آبریز به وجود آمد که حتی هواشناسی هم مطلع نبود و با چک کردن گزارش سدها و ایستگاههای باران سنجی متوجه حجم بالای بارش ها در حوزه شمالی سدهای شمیل و رودان شدم و به فرماندار میناب نیز گزارش دادم که باید دریچه های تهتانی و رسوب گیر سد را باز کنیم.

 

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای تصریح کرد: اتفاقی که در بالادست سد شمیل و رودان و شهرستان کهنوج و سیستان بلوچستان افتاده بود، بارش بیش از 110 میلیمتری باران بود که از طریق ایستگاهای تحقیقاتی و باران سنجی به دست آوردیم در صورتی که با بارش باران 30 یا 40 میلمتری میناب نه سیلی به وجود می آمد و نه سد سریز می شد.

 

مولایی خاطرنشان کرد: بعد از کسب اطلاعات از همه ایستگاهها از میزان آب وارد شده به سد، با مدیریت به موقع بلافاصله اقدام به تخلیه آب سد کردیم که در حین ساعاتی که در حال تخلیه سد بودیم میزان ذخیره آب سد کامل شد.

 

وی افزود: پس از تخلیه آب از سد استقلال تا حوالی عصر روز دوشنبه هیچ روستایی در محاصر قرار نگرفته بود، اما با تشکیل مد پیش بینی نشده و بالا آمدن آب دریا مانع ورود آب به دریا شد که با برگشت آب، چند روستا دچار سیلاب شدند.

 

 

هشدارهای لازم برای مقابله با سیل به ستاد بحران داده شده بود

 

« عبدالرضا امیری »، رئیس هواشناسی شهرستان میناب نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان اظهار کرد: تشکیل جلسه در تاریخ 27 اسفند ماه در هواشناسی استان هرمزگان نشان دهنده اهمیت موضوع بود که با در اختیار داشتنن امکانات و داده های هواشناسی همه هشدار های لازم به ادارات مربوطه داده شود.

 

وی افزود: به همه مسئولان بر اساس اخطاریه داده شده ،هشدار باران در برخی از نقاط بین 40 تا 80 میلیمتری و در نواحی دیگر تا 100 میلیمتر نیز پیش بینی شده بود.

 

رئیس هواشناسی شهرستان میناب گفت: در این جلسه هشدار رهاسازی آب از سدها  و یا لایروبی بستر رودخانه ها نیز به اداره آب منطقه ای داده شد.

 

امیری عنوان کرد : در شرایط پیش آمده رهاسازی آب از سد استقلال در دقبقه 90 انجام شده است در صورتی که از زمان تشکیل جلسه تا وقوع سیل مدت زمان پنج روزه در اختیار آب منطقه ای بوده و با مدیریت لازم می توانست اقدام به رهاسازی کند.

 

 

وی تصریح کرد: اداره هواشناسی بر اساس اخطاریه شماره یک که در اختیارهمه ادارات قرار داده شد، از روز شنبه تا دوشنبه برای بیشتر نواحی شمالی استان و شمال شرقی و نواحی شرقی و مرکزی استان پیش بینی باران بین 40 تا 80 میلیمتر کرده بود و در برخی از نقاط دیگر تا 100 میلیمتر پیش بینی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان، علی رغم هشدارهای سازمان هواشناسی برای بارندگی شدید روزهای گذشته در هرمزگان و سیلابی شدن رودخانه ها، در برخی از نقاط استان سبب جاری شدن سیل و خسارت به مردم به ویژه در شهرستان میناب شد که گلایه های مردم را نسبت به نبود مدیریت به موقع در رهاسازی آب سد استقلال در پی داشت.

 

گزارش از « حبیب عیدزاده »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/673

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می دهد:

کرامت مردم در طرح فاصله گذاری اجتماعی حفظ می شود/دستگیری زن مردنما در میناب

طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با بیماری کرونا یکی از طرح های مهم دولت برای پیشگیری از ویروس کوئید ۱۹ در کشور است که علی رغم اقدامات سختگیرانه به خوبی انجام می شود.

اخبار برگزیده شبستان