خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

السبت ١٠ شعبان ١٤٤١

Saturday, April 4, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۹/۱/۷ - ۱۸:۱۷ شناسه خبر : ۹۰۹۲۱۹

تازه ترین سوالات اصحاب رسانه و پاسخ های معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اعلام آخرین جزئیات وضعیت کرونا در استان به سوالات خبرنگاران هم در بخش های مختلف پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان؛ دکتر سید وحید احمدی طباطبایی عصر پنجشنبه (7 فروردین) در نشست خبری مجازی در خصوص آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان کرمان گفت: براساس آمار، از 72 نمونه موارد محتمل به ویروس استان کرمان، تست 11 نفر( 5 مرد و 6 زن) در 24 ساعت گذشته مثبت شده است که از این تعداد 10 مورد مربوط به شهر کرمان و یک مورد مربوط به شهرستان بردسیر است.

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه خوشبختانه ظرف 24 گذشته مورد فوتی جدید نداشتیم و در مجموع از ابتدای بیماری تاکنون 23 نفر در استان کرمان به دلیل بیماری جان خود را از دست دادند، افزود: تعداد کل موارد مثبت بیماری کرونا در استان کرمان تاکنون به 202 نفر رسیده است.

 

 

 

وی ادامه داد: همچنین در 24 ساعت گذشته 8 نفر از بیمارستان های استان ترخیص شده اند که در مجموع تعداد موارد ترخیص شده در استان کرمان به 98 مورد رسیده و تعداد افراد بستری در بیمارستان ها به علت بیماری از ابتدا تاکنون 173 نفر بوده که 52 نفر هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند.

 

 

 

دکتر طباطبایی اظهار داشت: اختلاف آماری بین 173 نفر بستری تا 202 نفر مثبت مربوط به مواردی است که یا جزو کادر درمان یا اطرافیان بیماران بستری بودند که به صورت سرپایی از آن ها تست گرفته شده لذا این اختلاف مربوطه به این است.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه تعداد افراد بستری در آی سی یو نیز خوشبختانه از روز گذشته اضافه نشده و همان 4 مورد است و در حال حاضر نیز  8 نفر هم در نقاهتگاه مورد مواظبت و مراقبت هستند، تصریح کرد: افراد بستری در بیمارستان به دلیل بیماری های حاد تنفسی شدید از ابتدای اسفند تاکنون حدود هزار و 536 مورد و همچنین تعداد موارد مشکوک بیماری از ابتدای اسفند تاکنون نیز 987 مورد بوده است.

 

 

 

وی در ادامه گفت: 56 درصد جمعیت دانشگاه علوم پزشکی کرمان مورد غربالگری قرار گرفته اما نکته مهم این است که جمعیت غربال شده به این صورت است که همکاران ما در مراکز خدمات جامع سلامت و مراقبین سلامت با شماره 4030 تماس تلفنی می گیرند و از افراد در مورد علائم اصلی بیماری کرونا سوال می کنند و اتفاقی که افتاده این است که از 60 موردی که تماس گرفته شده بود، تنها 17 مورد مردم پاسخ داده بودند لذا از مردم تقاضا داریم که اگر احیانا" شماره 4030 با آنها تماس گرفت به آن پاسخ دهند.

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص سامانه salamat.gov.ir و اینکه گاهی مردم می پرسند چرا تلفن همراه و کد ملی باید وارد شود؟ گفت: مراجعه به این سایت رایگان است و حدود 8 درصد جمعیت از این سایت استفاده کردند لذا از مردم تقاضا دارم تا از این سایت استفاده کنند که بهترین سامانه برای خودارزیابی است که از راه دور متوجه شوند که آیا مشکوک به این بیماری هستند یا خیر؟ اما در خصوص وارد کردن شماره تلفن همراه، برای این است که پیامک به آنان ارسال شود و کمک می کند که مردم بدانند نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت، کدام مرکز است و همچنین وارد کردن کد ملی هم برای این است که مشخص می کند فرد تحت پوشش کدام مرکز است.

 

 

 

وی با بیان اینکه در کشور دانشگاه علوم پزشکی کرمان جزو دانشگاه های پیشتاز بوده و مردم از مراکز 16 ساعته استقبال کردند، گفت: در حال حاضر 13 مرکز خدمات جامع سلامت در استان هست که از ابتدای فعالیت خود تاکنون بیش از 2 هزار و 600 بیمار به این مراکز مراجعه کرده و همچنین در کنار این مراکز 16 ساعته در دانشگاه علوم پزشکی کرمان، مراکز 24 ساعته نیز داریم.

 

 

 

طباطبایی بیان کرد: یکی از مهمترین وظایف در اپیدمی ها پیگیری افرادی هستند که در بیمارستان بستری شدند لذا همکاران ما با کسانی که تماس نزدیک با بیماران محتمل و قطعی داشتند، تماس می گیرند و وضعیت آن ها را چک می کنند بنابراین مردم همکاری لازم را با مراقبین داشته باشند.

 

 

 

وی در ادامه افزود: اتفاقی افتاده است این است که موارد جدید ما دیگر ناشی از مسافرت نیست بلکه مواردی هستند که تماس خانوادگی داشتند لذا ما الان موارد خانوادگی و خوشه ای خانوادگی را داریم.

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه کلیپ ها و ویدیو ها و متون زیادی در مورد کرونا و پیشگیری و درمان آن منتشر می شود، آیا سازوکاری برای این موارد اندیشیده شده است؟ گفت: در هر حال اینکه فردی مطلبی در اینترنت بگذارد راحت است اما یکی از نکات مهم این است که عمدتا در سایت های اینترنتی که به (.com) ختم می شود باید مواظب این سایت ها باشیم که ممکن است اعتبار نداشته باشد اما سایت های اینترنتی که به (.gov, .ir ,…) ختم می شود دارای اعتبار بیشتری هستند لذا مردم از بازارسال هر مطلبی در سایت های اینترنتی پرهیز کنند.

 

 

 

وی ادامه داد: از علائم اصلی بیماری عمدتا" سرفه، تب، گلودرد و نفس تنگی است که برای تشخیص تنگی نفس می توانند ظرف یک دقیقه تعداد تنفس های(دم و بازدم) خود را شمارش کنند که برای بزرگسالان 20 عدد است و اگر کسی تعداد تنفس او بالاتر از 20 عدد بود به مراکز منتخب ما مراجعه کند تا مورد بررسی قرار گیرد. 

 

 

 

طباطبایی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هر روز درباره حضور افرادی خارج از استان در اردوگاه ها و یا مهمانسراهای آموزش و پرورش، سپاه و ... خبرهایی به گوش می رسد؛  توضیح داد: این مورد شایعه است و اعتبار ندارد اما خوشبختانه حتی هماهنگی بین پلیس فتا و سایر ارگان های امنیتی صورت گرفته و اگر احیانا" در سایت های دیوار آگاهی داده بودند برچیده شده است لذا از مردم می خواهیم در صورت مشاهده هرگونه تخلف این چنینی، با شماره های 111 و 114 تماس بگیرند تا پیگیری شود.

 

 

 

وی در پاسخ به اینکه تعدادي از پرسنل اداري دانشگاه با كرونا درگير شده بودند و با توجه به گذشت زمان تعريف شده آيا به محل كار برگشتند؟ در حالیکه اين افراد نياز به مراقبت بيشتر ندارند و آیا مي توانند در سطح شهر و محل كار حضور داشته باشند؟ افزود: یکی از نکاتی که تاکید داریم این است که فرد بیمار در مدت زمان مشخصی حامل بیماری است لذا زمانی فرد علامت دار(عطسه، سرفه و آبریزش بینی) است بیشترین بار ویروسی را دارد که احتمال انتقال بیشتر است و به همین دلیل گفته می شود از شروع بیماری با گذشت 14 روز احتمال عفونت زایی افراد کم می شود و می توانند با دستور پزشک به سرکار خود برگردند.

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه برخی گزارش ها حاکی از آن است همه پرستاران بیمارستان افضلی پور که مرجع بیماران کرونایی است؛ ماسک N95 ندارند و این ماسک فقط در اختیار پرستارانی قرار می گیرد که با بیمار کرونایی در ارتباط است؛ آیا بهتر نیست این ماسک در اختیار همه پرستاران بیمارستان افضلی پور قرار بگیرد؟ بیان داشت: پرسنل درمانی براساس پروتکل، طبقه بندی شده اند لذا برخی از پرسنلی که در بخش های عفونی هستند نیاز به ماسک مخصوص N95 دارند زیرا تست هایی که روی فرد مشکوک انجام می دهند، ممکن است فرد عکس العمل نشان دهد و سرفه شدید بزند و باعث ایجاد بار ویروسی شدید باشد که این موراد باید ماسک استفاده شود اما در موارد سرپایی نیاز به این ماسک نیست لذا با وجود کمبود ماسک در بسیاری از کشورهای دنیا، باید ماسک را مدیریت کنیم.

 

 

 

وی در خصوص اینکه کم کردن تعداد کارمندان در ادارات که تاثیری در مراجعه مردم ندارد و چرا با وجود توصیه های بهداشتی اما ادارات باز هستند و مردم مراجعه زیادی دارند؟ اظهار داشت: برخی ادارات خدماتی هستند که اگر تعداد را کم کنند، خللی ایجاد می شود اما در برخی ادارات که ارباب رجوع کم دارند موثر است لذا در این خصوص باید مدیریت اداره تصمیم بگیرد.

 

 

 

طباطبایی در پاسخ به اینکه متاسفانه از ابتدای شیوع کرونا به دلیل کمبود شدید امکانات بهداشتی و لوازم پیشگیری به مردم توصیه شد از محلول وایتکس و آب برای گندزدایی استفاده کنند که بر اساس نظریه برخی متخصصین، همین موضوع سبب بروز علائمی نظیر ویروس کرونا در شش ها شده و مرگ آور است، ارزیابی شما از تاثیرات استشمام کلر موجود در وایتکس چیست؟ گفت: محلول وایتکس باید حساب شده باشد و اگر می خواهند استفاده کنند به طور متوسط یک قاشق غذاخوری در 4 لیوان مخلوط کنند و کسانی اینکار را انجام دهند که زمینه بیماری آسم و ریوی نداشته باشند، تهیه محلول در هوای آزاد باشد و حتی الامکان نیز ماسک بزنند.

 

 

 

وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه این همه کادر پزشکی در سراسر کشور مبتلا می‌شوند و گرفتار بیماری کرونا؛ نظر به اینکه جبران ناپذیر است لذا احساس نمی‌کنید این ویروس از ماسک N۹۵ هم دارد رد می شود و باید به فکر ماسکی مخصوص و لباس کاملاً عایق برای پرسنل بیمارستانی بود؟ گفت: ماسک N95  در اصل ماسکی است که 95 درصد تاثیر دارد لذا ممکن است که ترشحات از چشم وارد بدن فرد شود که در این خصوص این بخش ها باید مراقبت های ویژه ای داشته باشند اما بسیاری از کادر پزشکی و پرستاران که در خط مقدم هستند و درصدی که مبتلا به بیماری شدند به این دلیل است که تماس نزدیک با دیگران داشتند.

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در پاسخ به اینکه آیا برای کادر درمانی در کرمان طی این مدت خدماتی در نظر گرفته‌اید که بار عصبی و روانی را از آن ها در بیمارستان ها کم کند؟ اضطراب و استرس را طبیعی دانست که باعث می شود راه های پیشگیری را انجام دهیم و افزود: اما برخی مردم اضطراب بیمارگونه پیدا کردند لذا توصیه می کنم که آمار را مرتب چک نکنند، مطالعه داشته و به پیاده روی بروند.

 

 

 

وی در خصوص اینکه اخیرا" از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده ویروس کرونا در هوا هم وجود دارد لذا با توجه به این مساله آیا استفاده از ماسک بیشتر از گذشته اهمیت پیدا نمی کند؟ افزود: در مکان های عمومی احتمال ضعیفی دارد اما در بعضی از مکان های پزشکی احتمال دارد در هوا باشد و چند ساعت نیز در هوا زنده بماند لذا پرسنلی که در بخش های خاص(عفونی و آی سی یو و ...) بیمارستان هستند باید از ماسک های مخصوص استفاده کنند.

 

 

 

طباطبایی در پاسخ به اینکه آیا صحت دارد که در برخی از  بیماران بهبود یافته از کرونا به دلیل کمبود اکسیژن در طول دوره بیماری ضایعات مغزی جبران ناپذیر به وجود می آید؟ گفت: این ضایعه ریوی یک ضایعه ای است که روی ریه تاثیر می گذارد و ممکن است یک دفعه ریه خیلی آسیب ببیند و اکسیژن خون پائین آید و روی سلول های مغز هم اثر بگذارد بخاطر همین است که این بیماری یک نوع ذات الریه شدید است که درصد زیادی از ریه را درگیر می کند.

 

 

 

وی در خصوص اینکه امروز صحبت هايي از بالا رفتن آمار بستري ها در زرند شنيده مي شود، آيا اين از ضعف نظارت و محدوديت ها در زرند است؟ و آيا تدبيري انديشيده شده است؟ ضمن اینکه از دادستان زرند که ظرف هفته گذشته عالی عمل کردند باید تشکر کرد؛ اظهارداشت: در خصوص بیماری در شهرستان زرند، نکته این است که هم مرز تا یزد است و اینکه مهمان از استان یزد داشته و هم برخی کارگران از استان های شیوع بالا در آن آمدند.

 

 

 

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص سوالی مبنی بر اینکه پیش بینی شما برای پیک ابتلای بیماری و‌ تمهیدات اندیشیده شده چیست؟ گفت: در هر حال به نظر می رسد که حدود  70 درصد مردم همکاری داشته و 30 درصد همکاری ضعیف داشتند لذا پیش بینی می کنیم به خاطر عید احتمالا" ظرف دو هفته آینده افزایش موارد داشته باشیم؛ امیدواریم که مردم مسئولیت پذیری اجتماعی و همکاری لازم را داشته باشند.

 

 

 

وی در خصوص پروتکل کلی برای تست گیری، توضیح داد: تست برای افرادی است که بستری بیمارستان هستند اما برای موارد سرپایی همان تست از راه دور از طریق سامانه سلامت است که ساده و بدون هزینه است.

 

 

 

طباطبایی در خصوص اینکه منظور از موج دوم کرونا چیست؟ بیان داشت: در خوشبینانه ترین حالت این است که ما تا اردیبهشت ماه درگیر این بیماری هستیم و رفتار این ویروس ناشناخته است که ممکن است موج های بعدی در راه باشد لذا نمی دانیم چه اتفاقی می افتد.

 

 

 

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قائم ‌مقام وزیر بهداشت درباره موج دوم کرونا در سیستان و بلوچستان با توجه به سفرها و حضور اتباع افغانستان ابراز نگراني كردند، بنابراین با توجه به حضور قابل توجه افاغنه در کرمان آیا اين نگراني در استان كرمان هم وجود دارد؟ افزود: در حال حاضر افاغنه ملاک نیستند و بسیاری از افراد درگیر هستند و مهم است که در مرز کنترل های زیادی صورت گیرد اما نگرانی ما افاغنه های غیرمجازی هستند که وارد می شوند و باعث دردسر خواهند بود.

 

 

 

 

پایان پیام/667

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۱۷۸ نفر از بیماران کرونایی در استان کرمان بهبود یافتند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با ارائه آخرین آمار از وضعیت کرونا در استان کرمان گفت: از ابتدا تاکنون در مجموع تعداد ترخیص شده از بیمارستان های استان ۱۷۸ مورد است.

اخبار برگزیده شبستان